Mobil

iPhone 5S'in parmak izi sistemi de hacklendi

iPhone 5S'iniz teklikede olabilir

iPhone 5S'in parmak izi sistemi de hacklendi

Hatırlayacak olursanız yeni iPhone’un çekici özelliklerinden biri parmak izi okuyabilmesi olmuştu. iPhone’unuzun korumasını düşündüğünüzde oldukça iyi bir özellik olmuştu. Hiç şüphe yok ki en çok çalınan telefonlar arasında iPhone’lar bulunuyor. Herkesin etrafında iPhone çaldıran biri vardır.

1380921382_basliksiz-1.jpg

Ancak ne yazık ki bu güzel haber de değerini yitirmek üzere. Geçtiğimiz günlerde çıkan bir haberde kedi patisinin de iPhone 5S’in parmak okuma sisteminden geçebileceği ortaya çıkmıştı. Parmak izi diğer yollardan çok daha güvenli ancak Guardian’ın verdiği rapora göre bu da hacklenmiş durumda.

Öte yandan hırsızlar ilk olarak sisteminize giriyor ve telefonu uçak moduna alarak telefonunuzun bulunması için yapacağınız her şeyi devre dışı bırakıyor. Uçak modunun kilitli ekrandan da ulaşılabilmesi hırsızların işini kolaylaştırıyor. Aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz gibi parmak izi her ne kada iPhone’unuzu korumak için güzel bir yol olsa da asla kesin çözüm olmuyor.

Şimdiye kadarki en iyi çözüm olabilir belki ancak hırsızların sisteminden geçebilmiş değil. iPhone 5S’te de hala telefonlarımızın bataryası çabuk bitiyor ve çalındığında geri alamama ihtimaliniz çok yüksek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.