Mobil

iPhone 6 ve iPhone 6S arasındaki ''muhtemel'' farklar

Apple yeni nesil iPhone 6S'i yakında tanıtacak. Peki neler değişecek?

iPhone 6 ve iPhone 6S arasındaki ''muhtemel'' farklar

Apple her yeni iPhone modeli ile bir önceki nesil iPhone satışlarını geçerek ilerlemesine devam ediyor. Android ekosisteminin "Güncellenememe" sıkıntısından kurtulmak isteyen birçok kullanıcının da son dönemde iPhone 6 ya da iPhone 6 Plus'ı tercih ettiklerine şahit olmaktayız. 

1433572739_2014111205550l10071863003.jpg

Apple kullanıcılarına yüksek donanımlar sunmadan en iyi yazılımla ulaşmayı amaçlıyor. Kaldı ki Android ekosisteminde sıradanlaşan 2560x1440 piksel yani 2K ekran çözünürlüklerini yerine iPhone 6'da Full HD bile olmayan ekran kullanarak. Yine Android ekosisteminin artık olmazsa olmazı 3GB sistem belleği yerine 1GB sistem belleği ve 8 ile 10 arasında değişen çekirdek savaşlarına girmeden çift çekirdekli bir işlemciyle kullanıcılarının kalbini çalmayı biliyor.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ne zaman tanıtılacak?

Apple'a yakın kaynaklar yeni nesil iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ın 25 Eylül'de tanıtılacağını belirtiyorlar. Bu tarihe kadar size en güncel iPhone 6S ve iPhone 6S Plus haberlerini bu satırlardan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz; lakin ortada doğal olarak kesinleşmeyen ama olması oldukça muhtemel gerçekler de var. Dilerseniz onlara birlikte gözatalım.

Kamera:

Apple 2011 yılında piyasaya sunduğu ve halen güncelleme listesinde bulunan iPhone 4S'ten beri 8 megapiksel kamera sensörü kullanıyor. Geçen 4 yılda Apple 3 farklı iPhone modeli ortaya koydu fakat kamera sensörünün gereksiz şekilde arttırılmasına da seyirci kalmadı. "En iyi fotoğraf için megapiksele değil, ışığa ve bu ışığın doğru kullanılabilmesine ihtiyaç var" diyen Apple iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile kamera sensöründe büyük değişikliklere gidecek.

Apple'a yakın kaynaklar Sony ile yıllardır iyi ilişkileri olan Apple'ın mobil kamera sensörü pazara neredeyse tek başına hakim olan Sony'den kendisi için bir sensör geliştirmesini talep ettiğini belirtiyorlar. Her daim farklı kalmayı amaçlayan Apple'ın Samsung ve LG gibi IMX240RS sensörüne bağlı kalmak istemediği ise ortadaki bir gerçek olarak durmakta.

1433573586_iphone6camerawide.png

RAM:

Android ekosistemi Asus Zenfone 2 ile 4GB sistem belleğine sahip telefonla tanıştı. Asus Zenfone 2'de kullanılabilir boş RAM miktarının 1,46 GB olması ise RAM miktarı arttırmanın aslında bomboş bir iş odluğunun da kanıtı gibi görünmekte.

Apple uzun süre 512 MB RAM ile yoluna devam etti; iPhone 5'te ise 1 GB sistem belleğine geçiş yapan Apple iPhone 6'da da 1GB sistem beliği kullanmaya devam etti. Gelen bilgilere göreyse Apple iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ta artık 2GB sistem belleği kullanmaya başlayacak.

1433575610_ku-xlarge.jpg

En büyük rakibi Samsung Galaxy S6'da 3GB 1866MHz hızında çalışan DDR4 RAM kullanırken Apple'ın bu noktada nasıl bir RAM tercihi yapacağını gerçekten çok merak ediyoruz. Acaba Apple halen DDR2'ye devam mı edecek bunu hep birlikte göreceğiz!

İşlemci: 

Apple iPhone 6S'te A9 yonga setini kullanacak. Bu yonga setiyle ilgili 2 farklı görüş var. Bunlardan birisi Apple'ın 4 çekirdekli bir yapıya geçeceği diğeri ise iPad Air 2'de kullanılan 3 çekirdekli işlemcinin iPhone 6S'te kullanılacağı yönünde. Bu noktada bizde Apple'ın 4 çekirdekli bir yapıyı seçmeyeceği ve bildiği mimari ile yola devam edeceğini düşünüyoruz. Apple üretim sürecini 16 nanometre ya da daha aşağıya düşürmeden 4 çekirdekli bir işlemci yapıp eski modeli ile performans farkını uç seviyelere taşımayacaktır. 

1433575928_apple-samsung-a9-chip.jpg

Apple'ın 64 bit mimari ile yola devam edeceği ve yeni işlemcinin performans anlamında yine 8 ya da 10 çekirdekli işlemcilerden çok daha iyi olacağını öngörebiliriz.

Pil:

iPhone kullananların en önemli sorunu kesinlikle şarjdır. Bu durum aslında telefonun mAh gücü ile değil de pilinin şarj olma süresidir. Akıllı telefon üreticileri pillerin mAh gücünü arttıramıyorlar ama şarj olma sürelerini gittikçe kısaltıyorlar. 3 saate yakın sürede şarj olan iPhone 6 yerine 52 dakikada şarj olabilen bir telefonu kim hayal etmez. 

1433576451_iphone6wirelesscharging.jpg

Dışarıda şarjınız azalsa bile yeni nesil amiral gemisine sahip bir telefon kullanıcısıysanız telefonunuzu bir kahve içimi molada neredeyse %50 oranında şarj edebilirsiniz. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ın pil gücü ne olur bunu bilemeyiz ama Apple'ın hızlı şarj konusunda ciddi bir adım atmasını bekliyoruz.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus gelişmiş özellikleri ve iPhone 6'da görünen eksiklerin giderilmiş haliyle karşımıza çıkacak. Peki ya fiyatı ne olacak? Ülkemizde 6 ay içinde telefonuna 2 kez zam yapan Apple'ın fiyat konusunda da yine oldukça agresif olacağını düşünüyoruz. 

16 GB iPhone 6 şu anda ülkemizde 2700 TL'den, 16 GB iPhone 6 Plus ise 3100 TL'den satılırken fiyat konusunda gerçekten bir fikir yürütmek oldukça zor ama her yıl artan telefon fiyatları artık kullanıcılar tarafından şirinlikle karşılanmıyor...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.