Mobil

iPhone 6 ve Samsung Galaxy Note 5 uygulama hız testinde karşı karşıya gelirse?

Samsung Galaxy Note 5 üstün donanımına rağmen iPhone 6 ile başedemedi.

iPhone 6 ve Samsung Galaxy Note 5 uygulama hız testinde karşı karşıya gelirse?

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un geçtiğimiz günlerde tanıttığı Galaxy Note 5 phablet modeli şuan piyasadaki en güçlü Android telefonlardan biri olarak gösteriliyor. Peki bu donanıma karşılık Galaxy Note 5 tüm görevleri layığıyla yerine getirebiliyor mu? iPhone 6 ile karşılaştırılan Galaxy Note 5'in sunduğu performansı aşağıdaki videoda göreceğiz.

Ünlü YouTuber'lerden  DroidModderX'in gerçekleştirdiği uygulama açma hızı testi videosu öncesinde cihazlardaki donanım özelliklerine kısa bir göz atalım. Samsung Galaxy Note 5, 64-bit sekiz çekirdekli Exynos 7420 işlemciye ve 4 GB RAM'e sahip. Buna karşılık Apple iPhone 6'da 64-bit çift çekirdekli A8 işlemci ve sadece 1 GB RAM bulunuyor.  Güney Koreli Bamsung'un amiral gemisi telefonu Galaxy Note 5, bariz olarak iPhone 6'dan üstün görünüyor, ama YouTubeber DroidModderX, cihazların uygulamaları çalıştırmadaki gerçek performanslarını ve hızlarını görmek için test uygulamış.

 

Daha güçlü bir işlemci ve daha hızlı bir bellekle uygulamaları rakibinden daha hızlı bir şekilde açmaya başlayan Galaxy Note 5, Angry Birds 2 oyununa sıra geldiğinde yavaşlayınca iPhone 6 rakibini geriden gelmesine rağmen yakalıyor ve iki cihazda aynı anda Angry Birds 2 oyununu açıyor. İkinci turda tüm uygulamaları tekrar çalıştırmaya başlatıldığında iPhone 6'nin uygulamayı önceki turda kaldığı yerden açtığı gözlemlenirken, Galaxy Note 5'in uygulamaları tekrar yüklemeye başladığı görünüyor. Yani testin galibi Galaxy Note 5'i geride bırakan iPhone 6 oluyor.

Sorunun kullanıcı arayüzü TouchWiz'in büyük miktarda bellek tüketimi yaptığı ve cihazın tüm arka plan görevlerini yapmasında yetersiz kaldığını biliyoruz. Yani bu yüzden Galaxy Note 5 Multitasking ekranında üstün bir performans sunamıyor. Onun haricinde cihazın donanım özelliklerine bir diyeceğimiz yok. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.