Mobil

iPhone 6'nın A8 işlemcisi 2.0GHz ya da daha hızlı frekansta çalışabilir

Apple'ın iPhone 6 ve iPad Air 2'de yer vereceği işlemci oldukça iddialı görünüyor.


Android amiral gemisi akıllı telefonlarda CPU hızı 2.0GHz’i geçtiğimiz yıl geride bırakırken, Apple’ın 64-bit destekli en gelişmiş işlemcisi A7 ise hala iPhone'da 1.3, iPad Air'de ise 1.4GHz'de işlem görüyor. Daha düşük hızlarda çalışan iPhone ve iPad işlemci geleniği bir sonraki modellerde rakipleriyle aynı frekans hızını yakalayabilir. 

Apple’ın iPhone 6 ve iPad Air 2 modellerinde yer vereceği A8 işlemcisi gelen haberlere göre Tayvanlı TSMC firması tarafından üretilecek. 20nm fabrikasyon sürecinde üretim gösterecek işlemci ilk defa bir iPhone ve iPad tablet bilgisayarı 2.0GHz’den daha yukarı bir frekans hızında çalıştırabilir. Daha önce ortaya çıkan bazı iddialarda çift çekirdekli A8 işlemcisinin 2.6GHz hızında işlemci göreceği iddia edilmişti. Benzer haberlerin bir kez daha gündemde yer bulması iddianın gerçekleşmesi ihtimalini artırıyor. Çalışma hızı artırılacak A8 işlemcisinde merak edilen husus ise pil verimliliğinin nasıl sağlanacağı olacak.

A8 işlemcisi çift çekirdekli yapıya sahip olsa bile, Android tarafında kullanılan dört ve sekiz çekirdekli işlemcilerden (tanıtıldığı dönem itibariyle) daha üstün bir performans ortaya koyması bekleniyor. Nitekim Apple,  iPhone 5S’te yer verdiği çift çekirdekli A7 işlemcisinde bunu başarmıştı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.