Mobil

iPhone 6'nın bilinen tüm teknik detayları bu haberde!

Apple'ın yeni nesil telefonu iPhone 6 hakkında ortaya atılmış tüm iddiaları sizin için topladık.

iPhone 6'nın bilinen tüm teknik detayları bu haberde!

Apple'ın iPhone 6'yı geçtiğimiz hafta yapılan Geliştiriciler Konferansı 2014'te tanıtmasını bekliyorduk ama beklenen olmadı ve iPhone tanıtımının en erken Eylül ayında yada en geç Kasım ayında yapılacağı belirtiliyor.

iPhone 6'nın çıkışının ise iOS 8'in tamamen hazır olmasıyla ilgili olacağını düşünmekteyiz. iOS 8 tanıtıldı ve Beta sürümü indirilmeye sunuldu; sizde iOS 8 Beta sürümü indirmek istiyorsanız yazımızı okuyarak kendi telefonunuza iOS 8 kurabilirsiniz. Bu işlem telefonunuzun garanti dışı kalmasına kesinlikle sebep olmaz.

Yayınlanan Beta sürümünde lansmanda tanıtımı yapılan bir çok iOS 8 özelliğinin bulunmadığının altını çizelim. Bundan dolayı iPhone 6'nın pazara sunulması iOS 8'in kararlı sürüme ulaşması ile  doğru orantılıdır. Apple iOS 8'in gelişimini iPhone 6'nın doğal lansman tarihine kadar tamamlayabilirse zaten üretimi başlamış olan iPhone 6'yı Eylül ayında tanıtacaktır. 

Peki iPhone 6 ile ilgili ne biliyoruz. Bu noktada resmi olarak açıklanan tek bir bilgi yok ama Apple'a yakın kaynaklar (WSJ, Bloomberg, MacRumos, 9to5mac) ve tedarikçilerden edinilen bilgilere göre iPhone 6'nın resmi olmayan "kesinleşmiş" özelilklerini dilerseniz şöyle bir hatırlayalım.

Ekran

Apple yetkilileri iPhone 6 ile ilgili ekran büyüyeceği ile ilgili bir yorumda bulunmaktan kaçınmış olsa da Tim Cook'un Şubat ayında katıldığı bir TV programında "büyük şeyler üzerinde çalışıyoruz" demesi iPhone'un ekranına atıfta bulunulduğu izlenimi oluşturmuştur. Yapılan yorumlara göre iPhone 6'nın ekranı 4,7 inç ve 1704x 906 piksel gibi hiç bir standartta olmayan bir ekran çözünürlüğü ile gelecek. iPhone 6'nın ekranı ile beklenen en büyük yenilik ise 4,7 inçlik ekranın "Safir Cam Kaplama" ile gelmesi olacaktır. Dünyanın en sert materyallerinden biri için Arizona'da safir cam üretim fabrikası kuran Apple'ın yeni nesil tüm ürünlerinde bu camı kullanması bekleniyor.

1402509130_iphone-6-image-6.png

Daha Hızlı LTE Gücü

Apple'ın A8 işlemcisinde büyük yenilikler yapması beklenirken Apple'ın A8 işlemcisinin modem hızını A7 işlemcisine göre tam 2 kat daha hızlı yapmaya hazırlandığı söyleniyor. iPhone 5S'te kullanılan A7 yonga seti şu anda 150 Mbps hızlara çıkabilirken iPhone 6'nın A8 işlemcisi ile 300 Mbps hızlara ulaşabileceği öngörülüyor.

1402508967_data00png800x600cropq85.png

Kablosuz Şarj

Kablosuz şarj donanımı yıllardır söylenen ama bir türlü gerçekleşmeyen bir şehir efsanesi oldu bizler için. Apple'ın bu donanımı iPhone 6 ve iWatch için özel olarak geliştirdiği tedarikçiler tarafından dile getiriliyor. Kablosuz şarj teknolojisinin insan sağlığına zararı olup olmadığı ise şimdilik tam bir muamma.

1402508815_iphone-4s-wireless-charging.jpg

iBeacon

Apple'ın eski CEO'su  Steve Jobs'ta yeni CEO'su Tim Cook'ta NFC teknolojisini gereksiz olarak görmüş ve bu teknolojiyi komik bulduklarını zaman zaman dile getirmişlerdir. Bu sebeplerden dolayı Apple ürünlerinde pil katili bu çipe yer vermemiştir. Apple kendi ekosistemi içinde ilk nesil iPhone'dan itibaren USB girişi ile video formatı ile hatta ekran çözünürlüğü ile farklı bir duruş sergilemiştir. Konu mobil ödeme işine geldiğinde  de Apple yine farklılaşmayı bilmiş ve kendi mobil ödeme sistemini oluşturmayı tercih etmiştir.

Halihazırda var olan Beacon teknolojisini alıp bunu kendi işletim sistemine upgrade eden Apple yeni oluşuma iBeacon adını vererek hem mobil ödeme hemde bu sistemi mağazalarında ürünlerinin tanıtılması için kullanmayı seçmiştir. iOS 8 ve iPhone 6 ile birlikte iBeacon ismini çok daha fazla duymaya hazır olun.

1402508889_53397-beaconteaser1.jpg

A8 İşlmeci

Apple A7 işlemcisini geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıtmış ve dünyanın ilk 64 bit mobil işlemcisini kullanıma sunmuştu. O tarihten beri hiç bir üretici Apple'ın yaptığı işlemcinin mimari açıdan yanına bile yaklaşamadı. Qualcomm yeni nesil 64 bit bellek veriyolu destekli işlemcilerini duyurmuş olsada ortada henüz bir örnek bulunmamaktadır.

Apple'ın A8 işlemcisi ile 4 çekirdekli bir yapıya kavuşacağı ve saat hızlarının 1,3 GHz'den 2,5 GHz'lere çıkacağı Apple'a yakın kaynaklar tarafında dile getirilse de biz Apple'ın bu saat hızlarına çıkacağını kesinlikle düşünmemekteyiz. Qualcomm'un Apple'ın yeni nesil işlemcisi A8'i beklediği ve Snapdragon 805 işlemcisini bundan dolayı piyasaya sunmadığı söylenirken; A7 ve M7 yonga seti ile harikalar yaratan Apple'ın A8 işlemcisi ile de çok iddialı olacağının altını çizelim.

1402509218_apple-a8.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.