Mobil

iPhone 6'nın ekran-boyut oranı diğer amiral gemisi modellerle karşılaştırıldı

Muhtemel iPhone 6'da ekran-boyut oranı iPhone 5S'ten daha iyi olacak.

iPhone 6'nın ekran-boyut oranı diğer amiral gemisi modellerle karşılaştırıldı

Kullanıcılar akıllı telefon ya da tabletlerde kalın çerçevelerden pek hazetmez. Kalın çerçeveler konusunda en fazla eleştirilen üreticilerin başında Sony geliyor. Xperia Z1 ve Z2’de yer alan çerçeveler telefonu aynı ekran büyüklüğündeki modellerden daha büyük gösteriyor. Oysa Sony’nin cihazlarından daha fazla çerçeve sunan modeller de mevcut. Bunların başında da One M8 geliyor. BoomSound hoparlör, HTC logosu için ayrılan alan derken, metal kasada ekranın kapladığı alan oranı bir hayli düşünüyor. Yine benzer şekilde iPhone serisi cihazlarda da kalın çerçeveler yer almakta. Hatta iPhone 5S ekran-boyut oranında en düşük yüzdeye sahip cihazlardan biri.

Apple gelen iddialara göre 9 Eylül’de iPhone 6’yı tanıtılacak. Telefonun güne kadar sayısız görüntüsü yayınlandı fakat bu görüntülerden hangilerinin gerçek ya da hangilerinin maket olduğu konusunda kesin bir bilgiye henüz ulaşamıyoruz.

1409149552_apple-iphone-6-mockup-50.jpg

iPhone 6’da ekran 4.7-inç seviyesine yükseltilecek. Sızan görüntülerden anladığımız kadarıyla yeni nesil iPhone’da pek de ince çerçeveler yer almayacak. Yine de iPhone 6 muhtemel boyutları dikkate alındığında ekran-boyut oranında iPhone 5S’den daha iyi bir yüzdeye sahip olacak.

Ekran-boyut oranında kısa süre önce tanıtılan ve üç tarafı neredeyse çerçevesiz olan Sharp Quad Crystal %78.42 oranla ilk sırada. İkinci sırada ise LG G2’nin ince çerçeveli tasarımını sürdüren G3 yer alıyor. Her ne kadar listede yer almasa da, LG G2’de bu oranın %75.9 olduğunu hatırlatalım.

Alt bölümden üst düzey telefonlar için hazırlanan ekran-boyut grafiğine göz atabilirsiniz. 1409149411_smartphones-screen-to-size-chart-5.png

...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.