Mobil

iPhone 6'nın Ram miktarı da kesinleşti!

iPhone 6 ile ilgili görüntüler gelmeye devam ederken donanım özellikleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

iPhone 6'nın Ram miktarı da kesinleşti!

Apple telefonlarında bu güne kadar Android ekosisteminde ki telefonların yarısı kadar Ram kullanmıştır. Son dönemde ise bu oran üçte bire kdar düşmüştür. Apple iPhone 5S'te 1 GB Ram kullanırken Samsung Glaaxy Note 3'te 3 GB Ram kullanmıştır. 

Bunun temel sebebi ise tamamen işletim sistemlerinin yapısından kaynaklanmaktadır. Android'in çalışması için kendi içinde bir sanal makineye ihtiyacı vardır ve bu makine açıkçası Ram gücünün tüketilmesine odaklanmıştır. Yeni versiyonda Dlavik'ten ART'ye geçilmesi ise Android işletim sisteminin büyük bir rahatlığa kavuşmasına sebep olmuştur.

iOS ise "kabaca" tamamen CPU tabanlı bir işletim sistemidir. Bundan dolayı büyük oranda Ram ihtiyacı duymamaktadır. Apple'ın iPhone 6'da rekabetten dolayı 2 GB sistem belleği kullanacağı öngörülüyordu. Galaxy Note 4'ün 4 GB sistem belleği kullanırken Apple'ın 1 GB ile yola devam etmeyeceğini düşünenlerin büyük bir yanılgı içinde olduğunu söyleyelim; çünkü yayınlanan A8 yonga setinin fotoğraflarında 1 GB sistem belleği görüntülendi.

1409390621_image-iphone-6-a8-processor.jpg

Apple'a en yakın kaynaklardan biri olan Sonny Dickson tarafından yayınlanan bu görüntüden ve kod numaralarından Apple'ın 1 GB sistem belleği kullanacağı anlaşılıyor. Kırmızı dikdörtgenin içindeki 8 rakamının 1 GB sistem belleğini ifade ettiği belirtilirken bunun 16 olmasının 2 GB sistem belleğinin göstergesi olduğu belirtilmektedir.

Sizce 1 GB Ram iPhone 6 için yeterli olur mu?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.