Mobil

iPhone 6'nın Safir Camı mı daha dayanıklı yoksa Gorilla Glass 3 mü daha dayanıklı? [Video]

Apple'ın eleştirdiği Gorilla Glass 3'ün sağlamlık testi sizi şaşırtacak


Apple'ın her zaman eleştirdiği Gorilla Glass'tan memnun olanlarda var olmayalarda. Peki hangisi daha dayanıklı merak ediyor musunuz?

Corning firmasının yaptırdığı bu videoda 1 mm inceliğinde "safir cam" ve Gorilla Glass 3 kullanılmış. İlk testte günlük hayatımızda kullandığımız eşyalar ile telefonların ekranlarının birbirleriyle fiziksel olarak etkileşime girmeleri sağlanıyor. Bu test sonucunda Safir Cam, Gorilla Glass'a göre tam 2,5 kata daha fazla çizilyor.

İkinci testte ise ekranlara üstünden noktasal bir ağırlık veriliyor. Bunun sonucunda;

  • Safir Cam 161 lbs yani 73 kilograma kadar
  • Gorilla Glass 3 ise 436 lbs yani 198 kilograma kadar dayanabiliyor.

Bu rakamları açıkçası gerçekçi bulmak imkansız gibi görünmektedir. Gorilla Glass 3'ü olupta 2 kez ekranını çantasından düşürüp kıran insalar tanıyorken bu videoya inanmak en azından benimiçin biraz güç gibi görünüyor. Apple'ın bu safir camdan çok daha iyilerini yapacağına inanıyoruz. Son 1,5 yıldır Arizona'da kendi fabrikalarında Safir Cam üreten Apple'ın Gorilla Glass'tan iyi olur kötü olur bilemeyiz ama videoda ki "safir" olduğu iddia edilen camdan çok daha sağlamını yapacağını öngörmekteyiz.

Video ile ilgili sizin düşünceniz nedir?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.