Mobil

iPhone 6'nın Teknik Özellikleri Neler Olacak

KGI Securities analisti Ming Chi Kuo'nun yaptığı iPhone 6 analizi bu haberde

iPhone 6'nın Teknik Özellikleri Neler Olacak

KGI Securities analisti Ming Chi Kuo geçtiğimiz gün Apple'ın 2014 planları hakkında ve iPad Air 2 ve iPad Mini 2 ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştu. Bu haberimizi okumadıysanız haberimize ulaşabilirsiniz. Ming Chi Kuo hem Apple hakkında yaptığı tutarlı açıklamarla hemde firmaya olan yakınlığı ile bilinen ve sözlerine oldukça dikkat edilmesi gereken bir araştırmacıdır.

Ming Chi Kuo'ya göre iPhone 6'da yer alan tüm teknik özellikler şu şekilde olacak;

 • 2 farklı model ile gelmesine kesin gözüyle bakılan iPhone 6'nın 4,7 inç boyutunda olanının ekran çözünürlüğü 1334 x 750 piksel olurken bu ekran 326 ppi yoğunluk verecek. 5,5 inç boyutundaki iPhone 6'nın ise Full HD yani 1920 x 1080 piksel oalcağını ve bu ekranın da 401 ppi yoğunluğa sahip olacağı belirtiliyor.
 • Yeni telefonun en boy orantısı ise aynen korunacağı için programların eksik görünmesi veya hiç açılmamasının da önüne geçilecek. 3.parti uygulama geliştiriciler için developer kitine eklenecek çözünürlük konfügürasyonu ile program yazılımcılar programlarını yeni çözünürlüğe vede yeni ekran boyutlarına hemen entegre edebilecek.
 • Ming Chi Kuo, iPhone 6'nın A8 işlemcisi ile geleceğini ve RAM miktarının beklendiği gibi 2 değil 1 olacağını belirtiyor. 1GB sistem belleği iPhonelar için bir sorun gibi görünmesede 3GB RAM miktarının standartlaşmak üzere olduğu Android ekosistemine nazaran oldukça düşük bir değer gibi görünüyor. 1GB'lık Ram miktarı özellikle web browser konusunda kullanıcıların sorun yaşayabileceğininde sinyallerini veriyor.
 • LG G2 ile başlayan "çerçevesi" tasarımın iPhone 6'da da süreceğini ve çerçevelerin neredeyse yok gibi görüneceği belirtiliyor.
 • iPhone 6'da 8 megapiksel kameraya yer verileceğini belirten Ming Chi Kuo, özellikle diyafram ve sensör boyutu konusunda Apple'ın büyük bir fark ortaya koyacağını söylemekte.
 • iPhone 5S'in kalınlığı 7,6mm iken iPhone 6'nın ekranının da büyümesiyle kalınlığın 6,5 mm ile 7,0 mm arasında olabileceği bekleniyor.
 • NFC yerien iBeacon bluetooth teknolojisi kullanmayı tercih eden Apple, iPhone 6 ile birlikte artık standartlaşan NFC birimine geçiş yapacak. Hem iBeacon hemde NFC desteği sunacak olan iPhone 6 dosya paylaşımı konusunda artık daha verimkar çalışacak gibi görünmekte.
 • iPhone 5S 1560 mah pil gücü ile oldukça yetersiz kalıyor ve iPhone sahiplerinin ekranlarını tam parlaklıkta şimdiye kadar hiç göremedikleri tuhaf bir gerçeğide ortaya koyuyordu. 5,5 inç'lik iPhone 6'nın bu pil gücünden %70 daha fazlasını sunacağını söyleyen Kuo iPhone 6 alacaklara bu konuda bir sorun yaşamayacaklarınıda belirtmekte. 1560 mah pil gücünün %70 fazlası ise 2650 mah pil gücüne denk gelmekte olup; rakiplerinin daha küçük kasaya 3200 mah pil gücünü sığdırdıkları düşünüldüğünde Apple'ın "diren iPhone şarjı" ironisinin devam edeceğinide biz söyleyebiliriz.
 • 5,5 inç iPhone 6'nın en düşük hafıza oalrak 64 GB seviyesinden giriş yapacağını belşirten Kuo, Safir camın ise 4,7 inçlik iPhone 6'ya değilde bu modele yetişebileceğinin altını çiziyor.
 • 4,7 inç iPhone 6 önce satışa sunulacak ve 60 milyon adet satış rakamına ulaşması beklenirken, yılın son çeyreğinde piyasaya sürelecek olan iPhone 6 5,5 inçin ise 9 milyon satış rakamına ulaşacağı Kuo tarafından belirtiliyor. 
 • Tüm bunların yanında Apple'ın iPhone 5C'de yaşadığı büyük travmayı bir daha yaşamak adına plastik kasalı iPhone yerine zaten stoklarda olan iPhone 5C ile yola devam edebileceğide KGI Securities analisti Ming Chi Kuo tarafından dile getiriliyor.

Sizin iPhone 6'dan beklentileriniz neler bilemeyiz ama özellikle Android ekosisteminden, bu işletim sisteminin güncelleme sorunlarından ve farklı bir işletim sistemine geçmeyi düşünenler için iPhone 6 bir can kurtaran olabilir ve ön görülen 60 milyon satış rakamının kat ve kat üzerine satış rakamlarına ulaşabilir. Burada özellikle A8 işlemcisinin yapabildikleri ve rakiplerinin fiyat politikaları iPhone 6'nın satışını en çok etkileyecek unusurlar olarak göze çarpmakta.

Peki siz iPhone 6'dan ne bekliyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.