Mobil

iPhone 6S'in Galaxy S6'dan Daha İyi Olan 6 Yönü

Apple'ın amiral gemisi ve Samsung'un amiral gemisini tokuşturuyor, iPhone 6S'in hangi özelliklerinin daha iyi olduğunu söylüyoruz.

iPhone 6S'in Galaxy S6'dan Daha İyi Olan 6 Yönü

Apple, dün akşam yeni amiral gemisi telefonu iPhone 6S'i tanıttı. iPhone 6S, selefi iPhone 6'dan daha güçlü bir şekilde karşımıza çıktı. Yeni 64-bit A9 işlemcisi ve 2GB RAM'i onu daha güçlü kılan özelliklerden sadece birkaçı. Tabii iPhone 6S'in rakiplerinden biri de Samsung Galaxy S6. Bu yazımızda iPhone 6S'in Galaxy S6'dan daha iyi olan 6 yönünü listeliyoruz.

Not: Yorumlarda Apple fanboyu yazan arkadaş sana sesleniyorum! Bu yazıdan sonra Galaxy S6'nin daha iyi olan yönleri ile ilgili başka bir haber daha yayınlanacak. ;) Algı operasyonu yapmıyoruz. Cellalenmeyin hemen :)

3D Touch Özelliği

Yeni iPhone'lar 3D Touch isimli yeni bir teknoloji ile beraber geliyor. Bu yeni teknoloji sayesinde ekran parmağınızla yaptığınız baskıyı algılıyor. Tabii bunu boşu boşuna yapmıyor; yaptığınız baskıya göre telefon farklı işlevler gerçekleştiriyor. Mesela bir oyun oynarken hafif bastığınızda toprağı az kazarken, daha sert bastığınızda daha derin kazabilirsiniz. Bu teknoloji de ne yazık ki Galaxy S6'da mevcut değil.


Rekor LTE Bandı Desteği

iPhone 6S'in Galaxy S6'dan daha iyi olan bir diğer özelliği ise rekor sayıda LTE bandı desteklemesi. iPhone 6S'in desteklediği LTE bant sayısı tam tamına 23. Akıllı telefon piyasasında sadece iPhone 6S'de 23 LTE bandı desteği var. Bu sayı iPhone 6'da 20 idi.

1441891201_record-lte-bands-support.jpg

 Dayanıklı 7000 Serisi Alüminyum

iPhone 6S, büyük ihtimalle bir daha bendgate sorunu yaşanmaması adına 7000 serisi bir alüminyum ile üretildi. Samsung Galaxy S6'nın alüminyum bölümleri ise 6063 serisi alüminyum ile üretildi. "Buna neden bu kadar önem veriliyor" diye düşünüyorsanız sebebi; uçaklarda, dağ bisikletlerinde, arabalarda kullanılan en yüksek alüminyum serisi 7075. Yani iPhone 6S, bir bisikletin gövdesi kadar, bir arabanın dış kaplaması kadar güçlü bir kasaya sahip.

1441892111_durable-7000-series-aluminum-chassis.jpg

 Ultra Hassas Dokunsal Geribildirim

3D Touch özelliği ile iPhone 6S'e eklenen bir diğer özellik ise dokunsal geri bildirim özelliği. Apple bu özellik ile kullanıcıya gerçek bir "tıklama" hissini yaşatmayı hedeflemekte. Apple'ın bir diğer iddaalı noktası ise bu geri bildirimin hızı. Apple'ın yeni iPhone'un içine koyduğu TapTic Engine sayesinde 10-15 milisaniye gibi kısa bir sürede dokunmanıza geribildirim alabiliyorsunuz. Bu titreşim sayesinde de "tıklama" hissini yaşıyorsunuz. Tabii bu özellik de Samsung Galaxy S6'da mevcut değil.

1441892033_ultra-sensitive-haptic-feedback.jpg

 Büyük Kamera Pikselleri

Apple, birbirinden küçük piksel izole etmek Samsung'un ISOCELL teknolojisine benzeyen başka bir teknoloji kullandı. Böylece Apple'ın 12 MP'lik iSight kamerası 1.22 mikron ile eskisi gibi büyük piksellere sahip olurken Galaxy S6'da bu ölçü 1.16 mikrona geriledi. Böylece iPhone 6S dışardaki kirli ışığı daha iyi keserken Galaxy S6, iPhone 6S'in gerisinde kalmış oldu.

1441892445_larger-camera-pixels.jpg

Bluetooth 4.2

Samsung Galaxy S6, daha eski bir teknoloji olan Bluetooth 4.1 ile beraber gelirken iPhone 6S daha gelişmiş olan Bluetooth 4.2 teknolojisini kullanmakta. Bu sayede iPhone 6S, Galaxy S6'ya göre Bluetooth kullanırken 2,5 kat daha az enerji harcamakta. Bunun yanında Bluetooth 4.2 teknolojisi Bluetooth 4.1'den daha hızlı veri transferi yapmakta. Bu noktada da Galaxy S6 rakibi iPhone 6S'in gerisinde kalmakta.

1441864440_16.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.