Mobil

iPhone 6S’in kamera performansı hayal kırıklığı yarattı

Apple, iPhone 6S'te daha yüksek çözünürlüklü bir arka kamera kullanmasına karşın kamera kalitesini geçen yıla göre artıramamış.


Akıllı telefonların fotoğraf ve video çekim kalitelerini analiz eden DxOMark sitesi bu defa iPhone 6S’in kamera performansını değerlendirdi. Apple’ın iPhone 6S etkinliğinde üzerinden en çok durduğu hususların başında telefonun kamera yeteneği geliyordu.

Apple yıllar sonra iPhone’lardaki kamera çözünürlüğünü 8MP’den 12MP’ye yükseltti. 4K Ultra HD video kayıt yeteneğine sahip olan Sony üretimi sensöre F/2.2 diyafram açıklığında lens eşlik ediyor. Çift LED flaş işe desteklemen arka kamerada optik görüntü sabitleme özelliği ise yer almıyor.

iPhone 6S’in DxOMark tarafından açıklanan performansından söz edecek olursak; telefon fotoğraf ve video performans testinden 82 puan alarak son dönem üst seviye Android telefonların gerisinde kaldı. iPhone 6S, geçen yılki iPhone 6 ile aynı puanı elde edebildi.

1444797480_gsmarena002-1.jpg

Moto X Style ve Huawei Nexus 6P gibi telefonların iyi iş çıkardığı kamera performans testinden Xperia Z5 elde ettiği 87 puanla bir numarada yer alıyor. Galaxy S6 Edge 86 puan ile ikinci, Galaxy Note 4 ve LG G4 ise 84 puanla dördüncü sırayı paylaşıyor.

İlginizi çekebilir; 

Apple, iPhone 6S’te kamera çözünürlük seviyesini artırmasına karşın kamera kalitesinin son bir yılda değişmediğini görüyoruz. iPhone 6S’in 12MP’lik arka kamerası pozlama, kontrast, hızlı otofokus ve beyaz dengesi hususlarında başarılı bir iş çıkarırken; gün ışığında fotoğraflarda oluşan hafif sarıya çalma ile karanlık-düşük ışık koşullarında detayların korunamaması kamera performansını düşüren hususlar oldu.

1444797545_apple-iphone-6s-review-solid-and-compelling-performance.jpg

Telefonun video performansına baktığımızda iPhone 6S, hızlı ve doğru bir otofokus, iyi aydınlatılmış koşullarda başarılı pozlama ve beyaz dengesi ortaya koyuyor. Ancak özellikle düşük ışık koşullarında video köşelerinde oluşan gürültü ve hafif gölgeler video performansını önemli ölçüde düşürüyor. 

Netice olarak iPhone 6S iyi bir arka kameraya sahi fakat son dönem Android birçok telefonun gerisinde kalıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.