Mobil

iPhone 8, Galaxy S8'den iyi olmak için neler sunmalı?

Galaxy S8'in tanıtımından sonra gözler şimdi iPhone 8'e çevrildi. Peki, iPhone 8, Galaxy S8'den iyi olmak için neler sunmalı?

iPhone 8, Galaxy S8'den iyi olmak için neler sunmalı?

Samsung, geçtiğimiz günlerde merakla beklenen amiral gemisi modeli Galaxy S8'i tanıtmıştı. Sınırları kaldırın mottosu ile çıkışını gerçekleştiren Galaxy S8, Türkiye'de 4.399 TL'den başlayan fiyatlar ile Nisan ayı içerisinde satışa sunulacak. Yüksek fiyatlı Galaxy S8'in ardından gözler şimdi yıl sonu tanıtılacak olan iPhone 8'e çevrildi.

Söylentilere göre Apple bu yıl "S" serisini atlayacak ve karşımıza iPhone 8 ile çıkacak. Peki, iPhone 8, Galaxy S8'den iyi olmak için neler sunmalı?

1- Tamamen çerçevesiz ekran

Galaxy S8'in %83'ü ekran/kasa oranı inanılmaz görünüyor. Bu da Apple'ı, artık kaba olarak tabir edebileceğimiz ekran/kasa oranını iPhone 8 ile değiştirmesine yöneltebilir. Analistlere göre iPhone 8'in ekran/kasa oranı %85 seviyesinin üzerinde olmalı ki modern tasarım anlayışına ayak uydursun.

1490941563_galaxy-s8-in-hand-780x562.jpg

Ayrıca çağ dışı LCD ekrandan vazgeçilerek iPhone 8 ile OLED ekran teknolojisine geçiş yapılmalı. Apple'ın OLED ekrana geçmek için 2-3 yıl geç kaldığını üzülerek söyleyebiliriz. Eğer iPhone 8 ile de OLED'e geçilmeze büyük bir hayal kırıklığı yaşanacaktır.

2- Ekrana gömülü parmak izi tarayıcı

Apple, 2015 yılında şirketin ekran panelinin altına parmak izi yerleştirmek için ultrasonik görüntülemeyi kullanmasına izin veren bir patent aldı. Yeni iPhone'larda 3D Touch teknolojisi kullanıcıların fiziksel düğmeler olmadan arayüzü kontrol etmelerini sağlıyor. Bu da iPhone 8'in ev düğmesini de ortadan kaldırabileceği anlamına geliyor.

1490941596_iphone-8-concept.jpg-780x582.png

Galaxy S8 ile Samsung ana ekran düğmesinden kurtuldu. Ancak parmak izi tarayıcıyı anlamsız bir şekilde telefonun arkasına taşıdı. iPhone 8, Galaxy S8'in bu saçma davranışını değerlendirip, parmak izi okuyucusunu ekrana entegre edebilir.

3- Derinlik algılama kamerası

Galaxy S8'in iris tarayıcısını, yüz tanımayı kullanarak açmanın başka yolları var. Ancak Samsung bile, bu iki seçeneğin en güvenli seçenek olmadığını itiraf etti. Apple, iPhone 8'e derinlik algılayıcı bir kamera ekleyerek bu özelliği geliştirebilir. Yüzün şekillerini haritalamanın yanı sıra, fotoğraf makinesi ortamını eşleyebilir ve iPhone'a arttırılmış gerçeklik özellikleri ekleyebilir.

1490941577_galaxy-s8-facial-780x551.jpg

4- Daha iyi pil

Pil konusu Apple için tarihsel açıdan kötü bir kategori oldu. Ancak Galaxy S8, iPhone 8 için bir fırsat olabilir. Galaxy S8'in henüz herhangi bir resmi pil testi yapılmadı. Ancak Galaxy S8'in bataryası Galaxy S7 ile aynı kapasitede. Burada tek fark işlemcinin düşük güç tüketimi olacak.

1490941621_537383-galaxy-s8-vs-iphone-7.jpg

Apple bu konuda bir hamle yapıp iPhone 8'de 3.000 mAh seviyesinde bir bataryaya yer verebilirse, Galaxy S8'den daha uzun pil ömrü sunacağı kesin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.