Mobil

iPhone 8, kamera konusunda bir ilki gerçekleştirecek!

iPhone 8'in kamera özellikleri ile ilgili yeni bilgiler geldi. iPhone 8, kamera konusunda bir ilke imza atacak gibi görünüyor.


Eylül ayı yaklaştıkça, iPhone 8 hakkında yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Artık komple ekran tasarımı ve dikine konumlandırılmış çift kamera ile geleceği belli olan iPhone 8 hakkında, bugün yepyeni bir bilgi paylaşıldı.

Bildiğiniz gibi Apple, iOS 11 ile diğer firmalar gibi geleceği olmayan VR'a yönelmek yerine Microsoft gibi AR'a yönelmişti. Ancak AR konusunda kameranın büyük önem taşıdığı su götürmez bir gerçek. Apple, iPhone 8'de hem AR hem de güvenlik için kamera konusunda bir ilke imza atacak gibi görünüyor.

Apple'ın akıllı hoparlörü HomePod'da ortaya çıkan kodlara göre; iPhone 8'in ön ve arka kamerası 4K çözünürlüğünde ve 60 FPS hızında videolar çekebilecek. Piyasadaki tüm telefonların 4K'da 30 FPS çektiğini belirtelim. Ancak burada, çektiğiniz videoların dosya boyutunun çok olacağından endişelenebilirsiniz.

1501825672_iphone-8-4k-video-capture-60fps-homepod-firmware.jpg

Bu noktada korkulacak bir şey yok. iOS 11 ile videolar için HEVC H.265 (Yüksek verimlilikli video kodlaması) geliyor. Bu sayede video sıkıştırma işlemi kaliteden çok az ödün verilerek daha iyi bir şekilde yapılacak ve videolar iPhone'da daha az yer kaplayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.