Mobil

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ın tüm yeni özellikleri!

Apple'ın son model akıllı telefonları iPhone 8 ve iPhone 8 Plus hangi yenilikleri sunuyor?

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ın tüm yeni özellikleri!

Bir yıl boyunca gerçekleşen sızıntı ve söylentilerin ardından geçtiğimiz haftalarda Apple’ın yeni iPhone modelleri nihayet resmen tanıtıldı. En çok merakla beklenen ve 10. Yıldönümü nedeniyle özel olarak geliştirilen iPhone X, Steve Jobs Tiyatrosu'ndaki etkinlikte resmen ilan edildi.

İlk bakışta, iPhone 8 ve 8 Plus, 2016 öncüllerine çok benzese de gelişmiş özellikler ve farklı malzeme yapısı ile geliyor. Bununla birlikte, iPhone 4'ü ve 4s modellerinde kullanılan cam metal tasarım yeni iPhone modellerinde yer aldı. Bunun nedeni ise şirketin yeni telefonları ile sunduğu kablosuz şarj özelliği.

Peki iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı diğerlerine göre ön plana çıkaran özellikleri neler? Sizlere bu haberimizde, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın en yeni özelliklerinden bahsedeceğiz. Aşağıda ve sonraki sayfalarda bu özellikleri inceleyebilirsiniz.

Cam tasarım

Giriş bölümünde, iPhone 8 ve 8 Plus'ın cam ağırlıklı tasarımından zaten bahsettik ancak, bazı ayrıntılar da var. Apple, yeni ikilideki cam arka bölmelerinin "dahili bir çelik ve bakır yapısıyla takviye edildiğini" ve bunun da "akıllı telefonda kullanılabilecek en dayanıklı cam" olduğunu iddia ediyor. Bu oldukça cesur bir iddiadır, ancak yakında ne kadar iddialı olduğunu göreceğiz.

Ayrıca, bu telefonlardaki güzel tonlar 7 katmanlı bir renk prosesi ile elde ediliyor ve böylece onları ön plana çıkarıyor.

 1506250801_01.jpg

Şarj etmek için yeni bir yol

iPhone 8 ve 8 Plus'ınızı Qi uyumlu bir kablosuz şarj cihazı ile kablosuz olarak şarj edebileceksiniz. Apple, Apple Store'daki aksesuarlarını tanıtmak ve bunları daha geniş kitlelere ulaştırmak için Qi kablosuz şarj cihazlarının üreticileri ile birlikte çalışmaya hazırlanıyor. iPhone, Apple Watch ve AirPod'ları aynı anda şarj etmek için 2018 yılı başında serbest bırakılacak özel bir Apple AirPower şarj matı hazırlıyor.

Hızlı şarj da mevcut ve yaklaşık 30 dakika şarj ederek % 50 güç elde edebileceksiniz. Yani artık şarj etmek için duvara sarılmak zorunda kalmayacaksınız.

 1506250816_02.jpg

Yeni A11 Bionic yonga seti

Apple'ın yeni altı çekirdekli  yonga seti A11 Bionic, iPhone 8 ve 8 Plus'ı yeni performans yüksekliklerine itmeye hazır görünüyor. Geçen yılki A10 ile karşılaştırıldığında, dört verimlilik ve iki performans çekirdeği sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 25 daha hızlı.

A11 Bionic aynı zamanda tüm altı çekirdeği bir kerede kullanmasına izin veren yeni bir performans denetleyicisine sahip. Bu, önceki jenerasyona göre % 70 daha hızlı çoklu iş parçacığı iş yükü ile sonuçlandırıyor.

 1506250828_03.jpg

Geliştirilmiş kameralar

Kağıt üzerinde, iPhone 8 ve 8 Plus'daki kameralar, geçen yıla göre iPhone 7 modellerine göre aynı görünüyor. Küçük telefonda, açıklık boyutu f/1.8 olan standart bir 12 MP sensör bulunurken Plus modeli, ikincil f/2.8 telefoto sensörlü çift kamera çözümünü paketliyor.

Bununla birlikte, Apple bu kameraların yeni olduğunu belirtiyor çünkü daha önceki kameralarından daha büyük ve daha hızlı. RGB sensörünün % 83 daha fazla ışığa sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Bu doğal olarak daha düşük düşük ışık performansına neden olur.

Ayrıca yakalamak üzere olduğunuz sahnedeki öğeleri algılayabilen gelişmiş bir İSS (görüntü sinyali işleme özelliği var. Gelişmiş piksel işleme, geniş renk çekimi, daha hızlı otomatik odaklama ve daha iyi HDR fotoğraflar da sunuyor.

Apple, her çerçeveyi küçük parçalar halinde analiz edecek ve her birinin içerdiği içerikleri tespit edecek olan Apple'ın yeni video kodlayıcı sayesinde daha da güçlenerek video kalitesini buna göre optimize ediyor. Ayrıca, yavaş çekim meraklıları, 7 serinin iki katı olan 1080p'de 240 fps video çekebileceklerini bilmekten memnuniyet duyacaklar.

 1506250842_04.jpg

iPhone 8 Plus - Portre Aydınlatma

Portre modu-Portre Aydınlatması, çift kameralı iPhone 8 Plus ve iPhone X'e özgü özelliklerden biridir. Bu özellik, A11 Bionic yonga setinin derinlik algılama algoritmalarını kullanmaktadır. Konunun yüzünü akıllıca "kesip" sahne aydınlatmasını taklit etmek için aydınlatma, kontur aydınlatma ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılan diğer teknikler uygulanabiliyor.

 1506250859_05.jpg

Apple True Tone ekranı

iPhone 8 ve 8 Plus'ın 4.7 inç ve 5.5 inç ekranı öncekilerden farklı görünmüyor olabilir ancak, Apple bunları biraz geliştirmiştir. Bu ekranların her ikisinde de, beyazın herhangi bir ışık kaynağının altında doğru bir şekilde görüntülenmesini amaçlayan şirketin True Tone teknolojisi bulunmaktadır.

 1506250872_06.jpg

Üstün stereo hoparlörler

iPhone 7 ve 7 Plus, stereo hoparlörlere sahip ilk Apple telefonu ve belki de kulaklık jakının çıkarılması nedeniyle bir teselli ödülü idi. Bu yılın modellerinde Apple, % 25 daha yüksek hoparlörlere sundu.

 1506250886_07.jpg

Bluetooth 5.0

En yeni Bluetooth teknolojisini kullanan yeni nesil iPhone'lar, Bluetooth 4.2 özellikli cihazların iki katı daha hızlı ve daha büyük mesafelerden veri gönderebilme kapasitesine sahipler.

 1506250899_08.jpg

Daha fazla dahili depolama

MicroSD desteğine çok sıcak bakmayan Apple, dahili bellek cephesinde biraz cimriydi. Ancak bu, iPhone 8 ve 8 Plus ile değişiyor çünkü şimdi 64 GB'lık temel depolama alanından başlayacak ve bu iPhone 7 ve 7 Plus'ın temel varyantlarının geçen yıl sunduğu miktarın iki katı olacak. Ekstra alan arayanlarınız için 256GB'lık bir varyant da olacak.

1506251024_09.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.