Mobil

iPhone 8'in pahalı olmasının nedeni Samsung mu?

Apple'ın merakla beklenen akıllı telefonu iPhone 8'in pahalı olmasının nedeni Samsung mu?

iPhone 8'in pahalı olmasının nedeni Samsung mu?

Geçen gün, Apple iPhone X'in 512GB sürümünün 1.199 $ fiyatla olacağına dair söylentiler gelmişti. Bu fiyat etiketi, 64GB'lık Samsung Galaxy Note 8'in 929.99 dolar ile piyasaya sürülmesinden yalnızca haftalar sonra görülecek. Bugün, analisti Ming-Chi Kuo'nun işyeri KGI Securities tarafından gönderilen bir rapora göre, Apple'ın OLED panelleri için Samsung'a ödediği fiyat, cihazın pahalı olmasının esas sebeplerinden biri. Bu paneller, Apple'ın iPhone 7 modellerinde kullandığı LCD panellerin maliyetinin iki katına mal olacak.

Buna göre, Apple'ın, Samsung'dan edindiği her OLED paneli için 120-130$ ödeyeceği söyleniyor. Sözü edilen LCD ekran için ödediği 45-55 USD ile kıyaslanıyor. Bu, Apple'ın halihazırda LG gibi ikinci bir OLED panel tedarikçisi aramasının nedenlerinden biridir. İkinci bir tedarikçi, Apple'ın sürekli OLED ekranları akışı sağlamasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda Apple'ın fiyat temelinde iki tedarikçi arasında bir rekabet yaratmasına da izin verecektir.

 1504764627_iphone-8-colors.jpg

Samsung'un OLED ekranları, LCD Ekranları gibi dokunma basıncındaki farklılıklara tepki göstermediğinden 3D Touch'ı desteklemeyecektir. KGI, Apple'ın Touch ID'yi ekranın altına koymaya çalışmasının sebebinin bu olduğunu söylüyor. Menkul kıymetler firmasına göre OLED, bu tür bir tarama ile taranan parmak izini okumaya çalışırken iyi sonuç vermiyor. Sonuç olarak, iPhone X'de Apple, iPhone'un kilidini açmak için ön kamerayı kullanacak ve Apple Pay'ın kimlik doğrulaması için 3B yüz tanıma sistemi ile Touch ID'yi değiştiriyor.

Sadece onuncu yıldönümü iPhone modelinde 2017 yılında bir OLED ekran yer alacak. Bu yıl piyasaya sürülecek kalan birimler olan iPhone 7s ve iPhone 7s Plus, LCD panellerle donatılmış olacak. 2018 modellerinden başlayarak, her yıl çıkacak üç iPhone ünitesinin her biri bir OLED ekrana sahip olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.