iPhone ailesinin geçmişten günümüze gelişimi - Page 1

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bugün sektörün liderlerinden biriyse bunda hiç şüphesiz ki iPhone modellerinin payı çok yüksek. Akıllı telefonların çağını başlatan dokunmaktik telefon devrimiyle beraber inanılmaz bir ivme yakalayan şirketin hikayesi 1 Nisan 1976 tarihinde başladı. İlk dönemlerde bilgisayar üzerine yoğunlaşan şirketin kaderi ise 9 Ocak 2007 tarihinde ilk iPhone’un tanıtılmasıyla beraber değişti. Bu tarihe kadar Apple Computer olarak anılan şirketin ismi Apple olarak değiştirildi. Aynı zamanda bu, ABD merkezli üreticinin üretim yelpazesini genişletmesi anlamına da geliyordu. Öyle ki Apple, iPhone rüzgarını da arkasına alarak 2008 yılından 2012 yılına kadar dünya üzerinde en çok rağbet gören şirket unvanını kimseye kaptırmamıştır. Peki ama iPhone’u bu kadar vazgeçilmez kılan şey neydi? İşte geçmişten günümüze iPhone akıllı telefonların gelişimi!

iPhone ailesinin geçmişten günümüze gelişimi - Page 2

iPhone


Apple'ın başlattığı devrimin ilk adımı olan iPhone, 29 Haziran 2007'de ABD'de tanıtıldı. İlk kez dokunmatik ekranın kullanıldığı model ile beraber telefon sektörü adeta yeni bir çağa girmiş oldu. 3.5 inç büyüklüğünde 320x480 piksel çözünürlüğünde TFT LCD ekrana sahip olan ilk iPhone, 6.1 milyon kişi tarafından satın alındı. Ayrıca 2G bağlantı teknolojisi ile gelen cihazın ağırlığı ise 135 gramdı.

iPhone ailesinin geçmişten günümüze gelişimi - Page 3

iPhone 3G


9 Haziran 2008 tarihinde tanıtılan iPhone 3G'nin arkasında 2MP çözünürlüğe sahip bir kamera vardı. 128 MB RAM ile gelen model, 8 ve 16 GB dahili depolama alanları ile kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. App Store'un yer aldığı ilk iPhone olma özelliğine sahip olan iPhone 3G, döneminin en popüler telefonuydu.

iPhone ailesinin geçmişten günümüze gelişimi - Page 4

iPhone 3GS


iPhone 3G'nin aksak yönlerini tamamlayan bir model olan iPhone 3GS, 8 Haziran 2009'da San Francisco'daki etkinlikte tanıtıldı. Apple bu modelinde RAM kapasitesini tam iki kat arttırarak 256 MB'a çıkarttı. Dahili depolama kısmında 32 GB seçeneğini de kullanıcılara sunan şirket, cihaza 600 MHz hızında çalışan tek çekirdekli bir işlemci yerleştirdi. Kamera kısmında da iyileştirme yapan Apple, 3GS ile beraber 2MP olan kamera çözünürlüğünü 3.2MP'e kadar çıkarttı. Ekran kısmında ise yine 3.5 inçlik 320x480 piksellik bir ekran kullanılmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.