Mobil

iPhone Bildirim Merkezini özelleştirmek elinizde

iPhone'un yoğun bildirimlerini bir süzgeçten geçirebilirsiniz.


Bildirim merkezi konusunda Android işletim sistemi iOS işletim sisteminden çok daha önde yer almıştır. Yıllardır Android eko sisteminde bildirim merkezini etkin bir şekilde kullanmaktaydık. Apple ise iOS 6 ile birlikte bizlere bildirim ekranını sunmuş ve yaptığı yeniliklerle Android işletim sistemine göre bildirim ekranının çok daha işlevsel kullanılmasını sağlamıştı. 

Android 4.4 KitKat işletim sisteminde telefonunuza bir bildirim geldiğinde bu bildirim ekranın üstünde yer almaktadır. Bu bildirimi okumak için bildirim çubuğunu aşağıya çekip ilgili programa girmemiz gerekmekteydi. iOS 7 ve iOS 8 de ise bildirimler ekranın üstünde yer alıyor ve özellikle iOS 8 ile birlikte bildirim ekranında neyin bildirilip bildirilemyeceğini de seçebiliyoruz. iOS kullanıcısıysanız ve bildirim ekranını özelleştirmek istiyorsanız 2 türlü bu bildirimleri şekillendirebiliyoruz.

  1. Zaman ve tarihin aralığına göre
  2. Sizin seçtiğiniz programlara göre bildirim ekranını özelleştirebiliyoruz.

Öncelikle bildirim çubuğunda her telefonda olduğu gibi yeni gelen bildirimlerin sırayla yayınlanmasını seçebiliyoruz. Bunun için öncelikle ana ekrandan Ayarlar sekmesine ve hemen ardından da Bİldirimler sekmesine tıklıyoruz en aşağıda yer alan zamana göre sırala seçeneğine tıkladığımızda en yeni bildirimleri sıralama olmaksızın almaya başlaıyoruz.

1404815331_notification-center-2.png

Bir diğer sıralama biçimi ise tamamen sizin özelleştirebileceğiniz türden. Elle sırala seçeneğine tıklarsak buradan açılan ekrandan hangi bildirimi daha önce almak istiyorsanız o bildirimi yukarı taşımanız gerekiyor. Genellikle sosyal ağ ve mail bildirimlerini buraya taşımanızı öneririz. İstemediğiniz bildirimleri ise buradan kaldırmanızda mümkün hemde JailBreak'e gerek olmadan...

1404815448_notification-center-3.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.