Mobil

iPhone cihazlar kara borsaya düştü!

Satışları durdurulan iPhone cihazlar kara borsaya düşmüş durumda. Apple'ın Türkiye için satışları durdurması iPhone cihazlar için bilinmezlik yaratıyor.

iPhone cihazlar kara borsaya düştü!

Apple geçtiğimiz günlerde Türkiye için ürün satışlarını durdurdu. Değişen dolar kuru sebebiyle fiyatların yenileceği tahmin edilirken piyasada kaos yaşandı. Verilen siparişlerin de iptal edildiği söylentisi dolaşınca iPhone cihazlar için kullanıcıları neyin beklediği belirsizleşti diyebiliriz.

Hal böyle olunca iPhone cihazlar kara borsaya düştü. Türkiye için satışlar kapatıldığında e-ticaret sitelerinde cihazlar uçuk fiyatlara satılmaya başlandı. Apple'ın listelediği fiyatlarla karşılaştırıldığında inanılmaz bir fiyat farkı ortaya çıkıyor.

iPhone cihazlar kara borsaya düştü!

iphone 13

Dolar kurunda yaşananlar her şeyi direkt olarak etkiliyor. Buna teknoloji sektörü de dahil. Doların artması ve Türk Lirası'nın değer kaybetmesi sonucu ortaya çıkan fiyat farkları şaşkınlık yaratıyor. Apple da doların bu ani artışı neticesinde satışlarını durdurdu. Bunun sebebinin fiyatların yeniden belirlenmesi olacağı düşünülüyor. Yenilenen fiyatların ne olacağı ise şimdiden merak konusu. iPhone 13 Eylül ayında tanıtıldığında dolar henüz 8.40 seviyelerinde gözlemleniyordu. Şİmdi ise e-ticaret siteleri iPhone 13 için diledikleri fiyatı sunuyor gibi görünüyor. Normalde 10 bin civarında olan iPhone 13 mini farklı e-ticaret sitelerinde 18 bin TL'ye kadar satılabiliyor. 

Farklı satıcılar resmen diledikleri şekilde farklı fiyat seçenekleriyle aynı cihazı satabiliyor. Apple'ın en son listelediği fiyatlarla karşılaştırıldığında şu anki fiyatların korkutucu olduğunu söylemeye gerek yok. Durumun nereye varacağını bekleyip göreceğiz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.