iPhone ekranını kıranlara müjde, artık yüksek ücretler ödemenize gerek yok

Apple, kullanıcıların kendi iPhone'larını orijinal parçalarla tamir etmelerine olanak tanıyan yeni bir self-servis programı başlattı.

iPhone ekranını kıranlara müjde, artık yüksek ücretler ödemenize gerek yok

Apple, iPhone'lar için kendi kendine tamir ve bağımsız tamir programlarını genişletti. Bu değişiklikle artık kullanıcılar ve bağımsız tamir dükkanları, arızalı bileşenleri diğer iPhone'lardan alınan kullanılmış orijinal parçalarla değiştirebilecek. Bu durum, şirketin daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru attığı önemli bir adım olarak görülüyor. Apple, kullanılmış parçaların yeni parçalar gibi "tam işlevsellik ve güvenlik" sağlayacağını vurguluyor.

Apple'ın "parça kalibrasyonu" adını verdiği yeni bir süreç sayesinde, kullanılmış parçalar başka bir iPhone'a takıldığında sorunsuz bir şekilde çalışacak. Bu süreç, parçanın orijinal cihazıyla "eşleşme" sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Özellikle, Face ID ve Touch ID gibi biyometrik bileşenlerin yeniden kullanımı üzerine son iki yılda yoğun bir şekilde çalışılmış ve bu sonbaharda güncelleme ile birlikte, kullanılmış parçanın cihaza yerleştirilmesi sonrasında kalibrasyon işleminin cihaz üzerinde yapılması sağlanacak.

Ayrıca, gelecekteki iPhone'lar, kullanılmış biyometrik sensörleri destekleyecek şekilde önceden donatılacak, böylece müşterilerin ve tamir sağlayıcılarının parça siparişi verirken cihazın seri numarasını sağlamalarına gerek kalmayacak.

iPhone ekranını kıranlara müjde, artık yüksek ücretler ödemenize gerek yok

Çalıntı iPhone'ların parçalarının kullanılmasını önlemek amacıyla, Apple, Aktivasyon Kilidi'ni bireysel bileşenleri de kapsayacak şekilde genişletiyor. Eğer tamir edilen bir cihaz, Aktivasyon Kilidi veya Kayıp Modu etkinleştirilmiş başka bir iPhone'dan gelen bir parçayı algılarsa, bu parçanın kalibrasyon süreci kısıtlanacak.

iPhone ayarlarında yer alan "Parça ve Servis Geçmişi" özelliği ise, ikinci veya üçüncü el iPhone sahiplerinin, cihazlarının tamir ve değiştirilen parça geçmişine erişimini sağlıyor. Bu özellik, bu sonbaharda yapılan güncelleme ile genişletilecek ve belirli bir parçanın yeni mi yoksa kullanılmış orijinal Apple parçası mı olduğunu gösterecek. Bu, tüketicilere daha fazla şeffaflık sunuyor ve Apple'ın kullanıcı gizliliği, güvenliği ve cihaz güvenliğini önemseyen yaklaşımını pekiştiriyor.