Mobil

iPhone Kilit Ekranını Özelleştirin! JailBreak nedir?

iPhone'un sabit arayüzünden sıkıldınız mı?

iPhone Kilit Ekranını Özelleştirin! JailBreak nedir?

iOS işletim sistemi kendi içinde kapalı bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi dışarıdan müdahalelere ve "Bilinmeyen Kaynaklardan" program-oyun yüklememize izin vermez.

Saurik (Jay Freeman) başını çektiği bir grup kişi ise iOS platformuna Root yetkisi kazandırmış ve adına da JailBreak demişlerdir. Milyonlarca iOS kullanıcısı da telefonlarını JailBreak yaparak özgürlüğe kavuşturmuş ve AppStore'a bağımlı kalmadan Cydia marketten diledikleri programları telefonlarına yada tabletlerine indirmişlerdir.

JailBreak kesinlikle yasal olmayan bir yazılım değildir ama Apple JailBreak yapılmış telefonları her nedense garanti kapsamı dışında bırakmaktadır. JailBreak yapılmış cihazlara "tweak" adı verilen programlar yüklenerek farklı uygulamaları kullanmaya başlıyoruz. Bu programları Repo adı verilen yerlerden indirebilmekteyiz. BigBoss Reposu benimde sıkça giriş yaptığım bir Repodur sizlere de tavsiye ederim.

Bu gün size tanıtacağımız tweak ise iOS cihazınızın ekranını 2'ye bölen bir bildirim ekranı. LockScreen Invert adı verilen bu program ile ekranınızı dikine 2'ye bölebiliyorsunuz. Ekranın solunda hava durumu bilgileri ayrıntılı bir şekilde yer alırken; ekranın sağ tarafında ise telefonunuz ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Gelen mesajlar, cevapsız aramalar, Skype yada FaceTime gibi programlardan gelen aramalara buradan ulaşabilmektesiniz. Ekranın ortasında ise kırmızı bir şerit bulunmakta ve bu şerit size pil durumunuzu göstermektedir. 

1402385458_unnamed.png

1402385469_img4403.png

Android tarafında en basit telefonda bile olan bu tarz bildirimlerin iOS 7 platformuna JailBreak ile iOS 8 platformuna ise Widget desteği ile geleceğinin altını çizelim. Programı A Pint of Milk Reposundan 1,49 dolara indirebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.