iPhone kullanıcıları dikkat: Bu güncellemeyi hemen yapın

Güncelleme konusunda en hızlı çalışan isimlerden biri olan Apple, kullanıcılarını tehlikeye atan bir başka durum için daha hızlıca çözüm üretti.

iPhone kullanıcıları dikkat: Bu güncellemeyi hemen yapın

Apple, iPhone, iPad, MacBook ve Apple Watch için iki adet sıfır gün güvenlik açığına yönelik yeni bir güncelleme yayınladı. Sıfır gün güvenlik açığı, yazılım üreticisi tarafından bilinmeyen ve henüz yamanmamış güvenlik açıklarıdır. Bu, onları ciddi bir tehdit haline getirir, çünkü saldırganlar bu açıkları yazılımdan herhangi bir direnç almadan istismar edebilir.

Apple'ın sunduğu en son güncellemeyle ele alınan bu zafiyetler, saldırganların bir cihaza kötü niyetli bir resim veya ek yükleyerek zararlı yazılım kurmalarına izin veriyor. Kurulan bu kötü amaçlı yazılım, kullanıcının verilerini çalabilir, konumunu takip edebilir veya cihazın kontrolünü tamamen ele geçirebilir.

Bu güvenlik açıklıkları ilk olarak Toronto Üniversitesi'ndeki Munk Küresel İlişkiler ve Kamu Politikası Okulu'nda yer alan Citizen Lab adlı casus yazılım araştırma grubu tarafından rapor edildi. Citizen Lab, bu zafiyetlerin iPhone'a NSO Group'un Pegasus adlı casus yazılımını yüklemek için kullanıldığını belirtti. Pegasus, bir telefonu enfekte eden ve fotoğrafları, mesajları ve ses/video kayıtlarını dahil olmak üzere verileri geri gönderen güçlü bir casus yazılım aracıdır.

iPhone kullanıcıları dikkat: Bu güncellemeyi hemen yapın

Bu nedenle, tüm kullanıcıların cihazlarını mümkün olan en kısa sürede en son iOS, iPadOS, macOS ve watchOS sürümüne güncellemeleri önerilmektedir. Güncellemeler Ayarlar uygulamasından indirilebilir.

Bu, Apple'ın son aylarda yamaladığı ikinci sıfır gün zafiyetidir. Temmuz ayında, saldırganların iPhone ve iPad'lere zararlı yazılım yüklemek için istismar ettiği bir sıfır gün zafiyeti için bir güncelleme yayınlanmıştı.

Sıfır gün zafiyetlerinin sıklığı artıyor. Bu nedenle kullanıcıların cihazlarını en son güvenlik yamalarıyla güncel tutmaları önemlidir. Böylece bu ciddi tehditlere karşı kendilerini koruyabilirler.