Mobil

iPhone tüm Android cihazlarının toplamından fazla sattı!

ABD'de ilk kez, diğer akıllı telefon türlerinden daha fazla iPhone kullanılıyor.

iPhone tüm Android cihazlarının  toplamından fazla sattı!

Financial Times, analitik firması Counterpoint Research'ten alınan verilere atıfta bulunarak, iPhone'un Haziran ayında tüm Android ekosistemini geçerek ABD pazar payının %50’sine sahip olduğunu bildirdi. Böylece Apple, Amerikan akıllı telefon pazarındaki en yüksek payını elde etti. Apple, iPhone'un "etkin kurulu tabanı" sayesinde bu başarıya ulaştı.

iPhone'un ilk günlerinde, iOS (o zamanlar iPhone OS olarak bilinirdi) hiçbir zaman %50’ye yakın bir pazar payına sahip değildi. O zamanlar Blackberry, Nokia ve Motorola gibi şirketler akıllı telefon alanına hakimdi.

iPhone tüm Android cihazlarının toplamından fazla sattı!

2010 yılında, yani ilk çıkışından iki yıl sonra, Android, daha büyük yükleme tabanını elde ederek  iOS'u geride bıraktı. Statcounter'a göre, o zamandan beri Google'ın mobil işletim sistemi, küresel akıllı telefon pazarında 2022 itibariyle %70’ten fazla pazar payı talep ederek baskın güç oldu.

Google'ın muhtemelen endişelenecek bir şeyi yok. Ne de olsa iPhone, diğer pazarlara kıyasla ABD'de her zaman büyük bir varlığa sahip olmuştur. Yine de, şirket muhtemelen duruma yakından bakıyor. Counterpoint'in araştırma direktörü Jeff Fieldhack, The Times'a “Bu, dünyanın diğer zengin ülkelerinde de görüldüğünü görebildiğimiz büyük bir dönüm noktası” dedi. Bu noktaya kadar Apple, 2022'nin ikinci çeyreğinde premium akıllı telefon pazarına hakim oldu ve iPhone, segmentteki tüm satışların %57’sini temsil etti ve herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.