Mobil

iPhone ve iPad'de bilmediğiniz beş ayar!

iOS cihazlarında bilinmeyen beş ayar haberimizde!


Apple açıklamasında, şimdiye kadar 250 milyon iOS'lu cihaz sattığını söyledi. Fakat iPhone, iPad ve diğer iOS cihazlarının kullanıcıları, Apple'ın bu cihazlarla beraber kendilerine sunduğu güvenlik işlevlerini bilmiyorlar.

Apple'ın iOS kullanıcılarına sunduğu ama genellikle gözden kaçan bazı güvenlik ayarını haberimizde kısaca inceleyebilirsiniz. Yapılması çok kolay ve basit bu ayarları çekinmeden yapabilirsiniz.

1343376290_ipad-shot-iphone.jpg

Güvenlik kodu

Cihazınızı her seferinde bir kod ile açmak size sıkıcı gelebilir ancak cihazınızın başına bir şey geldiğinde, mesela çalındığında, parolanız çok işe yarayacaktır. Cihazınızda Güvenlik kodunuz için hiçbir zaman 1234 gibi basit bir parola veya banka kartınızın PIN kodunu kullanmayın. Bu ayarları Ayarlar > Güvenlik kodu altında bulabilirsiniz.

Diğer ayarlar sonraki sayfalarımızda!


Verileri sil

Verileri sil işlevi sayesinde herhangi bir kişi cihazınızda 10 kez yanlış parola girdiğinde cihazınızın kişisel verilerinizden temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu seçeneği kullanıp kullanmamak size kalmış. Eğer verilerinizin yedeği yoksa ve cihazınızla oynayan bir çocuğunuz veya şaka yapmayı seven arkadaşlarınız varsa bu özelliği kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.


iPhone'umu/iPad'imi bul

iOS cihazınızı kaybettiğinizde bu işlev, çok işinize yarayacak. Uygulamayı indirip kurduktan sonra ona iCloud'dan erişin (icloud.com adresinden). Eğer iOS 4 kullanıyorsanız, MobileMe'yi (me.com) kullanmanız gerekiyor. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra, bu siteler yoluyla cihazınız çalındığında veya kaybolduğunda ona bir mesaj göndermeniz, konumunu Google Maps yoluyla bulmanız, uzaktan parola korumasını açıp verilerinizi silmek mümkün olacaktır.


Yedeklerinizi şifreleyin

Bilinmeyen bir özellik ise iTunes'daki "Yedekleri şifrele" seçeneği. Bu özellik cihazınızın yedek dosyalarınızın şifrelenmesini sağlıyor. Bu şifre sayesinde, yedek dosyalarınıza erişim sağlayan herhangi biri onu çözüp tüm bilgilerinizi ele geçiremeyecek.


iOS'u güncel tutun

Özellikle güvenlik nedeniyle iOS'un en son sürümünü kullanmanız gerekiyor. Bunun için cihazınızı iTunes ile bağlayarak güncelleme işlemini başlatabilirsiniz. En son iOS sürümleri, iTunes'a ihtiyaç duymadan kendini Wi-Fi bağlantısı üzerinden güncelleyebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.