iPhone Xs Max DxOMark puanı belli oldu

Apple'ın yeni akıllı telefonu iPhone Xs Max, fotoğraf makinesi, objektif ve cep kameralarını değerlendiren DxOMark platformunda değerlendirildi.

iPhone Xs Max DxOMark puanı belli oldu

Günümüzde kamera kalitesini değerlendiren platformlar içinde önemli bir yeri olan DxOMark, şimdi de iPhone Xs Max modeline puan verdi. Apple'ın yeni ve en iddialı amiral gemisi modeli olan telefon platforma Huawei P20 Pro'dan sonra ikinci sıradan giriş yaptı.

iPhone Xs Max DxOMark puanı belli oldu

Telefonu değerlendiren platform fotoğrafta 110, videoda ise 96 puan verdi. Ortalama da ise iPhone Xs Max'in aldığı puan 105 oldu. Kamera tarafında iddialı bir model olan iPhone Xs Max bu puanı ile listeye ikinci sıradan girdi. Listenin üçüncü sırasında ise 103 puanla HTC U12+ ve dördüncü sırada ise Samsung Galaxy Note 9 yer alıyor.

iPhone Xs Max DxOMark puanı belli oldu - Resim : 1

Apple'ın bu modelinin ikinci sırada kalmasının en büyük sebebi ise yakınlaştırma ve bokeh özelliğindeki eksiklikler olarak gösteriliyor. Apple'ın bokeh etkisi yani arka planı bulanıklaştırma özelliği halen tam anlamıyla düzgün çalışmadığı için bazı hatalar yapıyor. Bu da DxOMark testlerinde rakibine göre düşük puanlar almasına neden oldu. Bu ve benzeir bazı eksikler iPhone Xs Max'i listenin birinci sırasında 109 puan ile yer alan Huawei P20 Pro'dan sonra ikincilik koltuğuna oturmasına neden oldu.

DxOMark listesi değişti

Yeni iPhone modelinin gelmesi ile beraber listedeki sıralamalar da değişti. Buna göre birinci sırada halen 109 puanla Huawei P20 Pro yer alıyorken onu 105 puanla iPhone Xs Max ikinci, 103 puanla HTC U12+ üçüncü ve yine 103 puanla Samsung Galaxy Note 9  dördüncü sırada takip ediyor. 

iPhone Xs Max DxOMark puanı belli oldu - Resim : 2

DxOMark nedir?

DxOMark, fotoğraf makinesi, objektif ve cep telefonu kameralarını test eden ve bunları belli bir puan algoritması ile sıralayan bir platform. Günümüzde birçok üretici telefonlarını bu platforma teste gönderiyor. Teknik bir analiz yapan platform, günümüzde en objektif sıralama yapan kuruluşlardan biri olarak görülüyor.  Ekim 2018 itibariyle bu platformda puanlanan tek Türkiye'de üretilen telefon General Mobile GM 9 Pro oldu. Telefonun DxOMark puanı 90 olarak açıklandı.