Mobil

iPhone'a kalıcı jailbreak yapan tehlikeli açık

Ortaya çıkan bir güvenlik açığı bazı iPhone modellerine kalıcı jailbreak yapmayı sağlıyor.


Güvenlik açıkları bilgisayar, cep telefonu ve benzeri cihazları sürekli tehdit eden unsurlardan biri. Bu açıklardan biri de iPhone modellerini tehdit etmeye başladı. Ortaya çıkan açığa göre bazı iPhone modelleri kalıcı olarak jailbreak yapılabiliyor.

iPhone'a kalıcı jailbreak yapan tehlikeli açık

Jailbreak işlemi Apple'ın iOS işletim sistemini kullanan cihazlarındaki sınırlamaları kaldırmak için uzun yıllardır tercih edilen bir yöntem. Ancak bu yöntem beraberinde bazı sorunlar da getiriyor. Bir güvenlik araştırmacısının ortaya çıkardığı açık ise 2011 yılında piyasaya sürülen iPhone 4S ve iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerine kadar herhangi bir telefonun kalıcı olarak jailbreak yapılmasını sağlıyor.

Açığı bulan Twitter kullanıcısı axi0mX işlemin nasıl yapıldığını da detaylı bir şekilde anlatıyor.

Açık oldukça tehlikeli görünse de önemli bir dezavantaja sahip: Telefona fiziki erişim gerekiyor ve işlem USB kablosu ile yapılmak zorunda. Bu da uzaktan bir mesaj yolu ile yapılmasını engelliyor. Bu bakımdan açığın en azından şimdilik etkisinin az olacağını söyleyebiliriz. Ancak gelecekte bu açığı uzaktan kullanılacak bir hale getirilmesinin sıkıntı oluşturacağını da belirtelim.

Konuyla ilgili Apple cephesinden bir açıklama gelmediğinin de altını çizelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.