Çekilen fotoğraf ve videoları telefon hafızasında tutmak, 16 GB depolama alanlı bir cihaz için yapabileceğiniz en kötü şey olabilir. Bu kısıtlı depolama alanı için farklı çözüm yollarını kullanmalısınız. Dropbox, Yandex Disk ve Google Drive bunlardan bazıları. Ayrıca sınırsız depolama alanı sunan Google Photos’u da ihmal etmeyin. Kural bir, fotoğrafları ve videoları telefondan boşaltın.

Bir diğer ve fotoğraflara göre daha az önem taşıyan konu ise mesajlar. Eğer aktif olarak mesajlaşan biriyseniz, zaman içerisinde mesajlar ve beraberinde gelen medya ögeleri depolama alanınızı biraz meşgul ediyor olabilir. Mesajları silmek, ufak dahi olsa depolama alanınıza etki eder. Ancak asıl etkisi performansa olur. Gereksiz SMS ve WhatsApp mesajlarının temizlenmesi telefonun performansını artıracaktır.

Ayarlar > Mesajlar > Mesaj Tarihçesi kısmından mesajların telefonunuzda sadece 30 gün saklanmasını seçebilirsiniz.

Uygulamalar konusunda ilk önerimiz, ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kaldırmanız. Ancak bir diğer önerimiz sizi şaşırtabilir. Facebook, Twitter ve Instagram gibi bazı uygulamaların boyutu kullandıkça artıyor. Bunun sebebi uygulama içerisindeki resimlerin önbellek kısmında birikmesi. İşte bu sorunu çözmek için bu uygulamaları belli aralıklarla telefondan silip tekrar kurmak faydalı olabiliyor. Örnek vermek gerekirse App Store’da 100 MB olarak görünen Facebook uygulaması, 3 ay kullanılmış bir telefonda 250 MB olabiliyor. Buna dikkat etmek gerek. Bu sorunu çözmek için App Store’da kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar da mevcut.

Eğer bir müzik tutkunuysanız aslında yapacak fazla bir şey yok. En azından Spotify veya Apple Music gibi bir alternatife geçebilir, müzik arşivinizi telefona taşımak yerine böyle servisler üzerinden dinleyebilirsiniz. Depolama alanı gerçekten önemliyse, müziklerinizden vazgeçmek zorundasınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.