Mobil

iPhone'ların yüzde 70'i iOS 9 kullanıyor

iPhone'ların yüzde 70'i iOS 9 kullanıyor. Android 6.0 Marshmallow ise yerinde sayıyor.


Mobil işletim sistemi deyince akla ilk önce Apple’ın iOS ve Google’ın Android platformu geliyor. iOS mobil işletim sistemi sadece iPhone ve iPad gibi Apple’ın kendi ürünlerinde kullanılırken, Android onlarca firma tarafından üretilen yüzlerce cihazda kullanılıyor.

Android çok çeşitli ürünlerde kullanıldığı ve düşük gelirli kullanıcılara da hitap ettiği için daha büyük bir kitleye sahip ancak, güncelleme konusunda Apple’ın iOS işletim sistemi büyük oranda daha iyi.

1449055118_id478691.jpg

Gelen raporlara göre Apple’ın son mobil işletim sürümü iOS 9 iPhone kullanıcılarının yüzde 70’ine ulaşmış durumda. Ancak Android tarafına baktığımızda, Google’un son Android sürümü Android 6.0 Marshmallow yüzde3, Android 5.0 Lollipop yüzde 26 ve Android 4.0 Kitkat yüzde 38 oranında kulanı tarafından güncellenmiş durumda. Yani Android kullanıcılarının büyük çoğunluğu hala iki yıl önceki işletim sistemini kullanıyor.  Ancak Apple’ın iOS kullanıcılarının yüzde 70’i, iOS’un son sürümü iOS 9’u cihazlarına yüklemiş durumda.

Bunun yanı sıra Android, cihazlarla uyumsuzluğu nedeniyle kullanıcılara sorunlar yaşatabiliyor. Mesela bir Android güncellemesinden sonra kullanıcılar cihazlarında büyük sorunlar yaşayabiliyor. Eğer Apple’da ucuz telefon modelleri üretseydi, yazılım avantajı ile daha çok tercih edilen bir marka olabilirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.