Mobil

iPhone’u en pahalı kullanıcak ülke Türkiye!

İphone Türkiyede el yakıyor.

iPhone’u en pahalı kullanıcak ülke Türkiye!

Aralık ayı piyasaya çıkacak olan iPhone’ların fiyatının tahmini 2.100 TL olması bekleniyor.

Ülkemize henüz gelmedi ancak yurtdışında daha piyasaya çıka çıkmaz 5 milyon adet satarak kendi rekorunu kırdı. 22 ülkede daha satışa çıktı.

Toplam 31 ülkede satılcak olan iPhone’lar fiyatları karşılaştırıldığında büyük farklılıklar gözedikkat çekiyor. En ucuz satıldığı ülke ev sahibi olan Amerika.Sadece 1.225 TL’ye alıcısına ulaşıyor.

1349251582_iphone-56.jpg

16 GB iPhone 5’lerde Macaristan ve İtalya 950 dolar (yaklaşık 1690 lira) ve 942 dolarlık (1675 lira) fiyatlarla başı çekiyor.

Türkiye’ye geliş fiyatı ise 1.200 TL. Ne yazık ki vergilerden sonra alış fiyatı 2.100 TL’ye ulaşıyor.

Şimdi aradaki farkın neden bu kadar fazla olduğuna bakalım.

Gümrüğe geliş fiyatı 1200 TL

Özel Tüketim Vergisi (%25) 300 TL

Katma Değer Vergisi (%18) 270 TL

TRT Bandrolü 100 TL

Diğer vergiler 30 TL

Bayi kârı 200 TL

Ve hepsinin Toplamı 2100 TL

Eğer yurtdışından daha ucuza getirmek isterseniz önce pasaportunuza işletmeniz gerekiyor ( pasaportun ülkeye giriş tarihi 30 günden eski olmamalı). Ve en önemlisi bu pasaport ile son 2 yıl içerisinde telefon kaydınızın yapılmamış olması gerekiyor.

Telefonu Türkiyede aktif hale getirebilmek için 100 TL harç yatırmanız halinde telefonunuzu kullanabiliyorsunuz.Bunun dışında herhangi bri harç veya vergi ödemeniz gerekmiyor.

Yorumlar
reis
eee nede olsa onlarda biliyor aptal çoğunluğu türkiyede ye kürküm ye
Cevapla
Misafir
iphone alınmas ama bunu herkez anlamaz neden cunki daha haritasında bile turkiye yer bile vermemisler daha otesi berisi yok almaa sende destek olma alırsan destek olursun sonra turkiye neden insansız hava aracı yok neden biz teknojiyi yabamıyoruz gidin bi bakalım avrupada her insanın elinde iphone 5 mi var yada 2 milyarlık tlf var asgari ucretle calısanın elinde 2 milyarlık tlf var
Cevapla
gkhn
bizim ülkemizde pahalıya satılır çünkü biz gösterişe meraklı milletiz kısaca... herkes bunun farkında inadına yinede alıyoruz
Cevapla
Misafir
acaba niye hic sasirmadim!?
Cevapla
hanifi
böyle kanı bozuk ıslami oraya buraya alet eden ayrıca da vatan hainlerini yola getirmek benim işim. herkes artık işine bakacak. O KADAR XDXDXDXD
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.