Mobil

iPhone'un batarya sağlığını nasıl öğrenebilirsiniz?

iPhone'un batarya sağlığını nasıl öğreneceğinizi açıklıyoruz.


Apple, dün bomba gibi bir açıklama ile gündeme gelmişti. Cupertinolu dev, bataryası yıpranan iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını resmen açıklamıştı.

Verimlilik adı altında böyle bir hamle yapan Apple, normalde 1.4 GHz hızında çalışması gereken işlemci hızını, 600 MHz'ye kadar otomatik olarak düşüyor. Bu da iPhone'un yavaşlamasına neden oluyor.

Mevcuttaki batarya teknolojisinin yıprandıkça elektronik akımları düzgün besleyemediği için performansı düşürdüğünü söyleyen Apple'ın, bunu neden şimdiye kadar açıklamadığı merak ediliyor. Belki de iPhone'u yavaşladı diye yeni iPhone alan milyonlarca kişi olduğundan bu şimdiye kadar sır gibi saklanmış olabilir.

Peki, iPhone'unuz yavaşladıysa bunun sebebinin batarya olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? iOS, maalesef kapalı bir işletim sistemi olduğu için direkt olarak batarya sağlığını kullanıcılara sunmuyor. Ancak App Store'dan indirebileceğini uygulama ile bataryanızın sağlığını görüntüleyebilirsiniz.

Battery Life isimli uygulama; iPhone'un batarya sağlığını sunmakla beraber, bataryanın kullanabilir kapasitesini ve volt değerini de sunuyor. Eğer batarya sağlığınız %70'ten aşağıya düşmüşse; iPhone'unuz çok yakında otomatik olarak yavaşlatılacak demektir.

Size tavsiyemiz; bataryanız %20'den aşağıya düşmeden cihazınızı şarja takmanız ve %100 yapmayacaksanız maksimum %80'de cihazınızı şarjdan çekmeniz yönünde olacak. Aksi durumda batarya ömrünüzü çok kısaltacaksınız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.