Mobil

iPhone'un kamerasına artırılmış gerçeklik geliyor

Apple, iOS kamera uygulaması içine artırılmış gerçeklik sunmak için çalışmalar yapıyor.

iPhone'un kamerasına artırılmış gerçeklik geliyor

Bussiness Insider sitesi yayınladığı bir raporda, Apple’ın iOS kamera uygulaması içinde, artırılmış gerçeklik teknolojisini entegre etmek için çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Çalışmaların içinde Metaio ve Flyby Media gibi Apple’ın satın aldığı şirketlerin ekiplerinin de bulunduğu iddia ediliyor.

iPhone'un kamerasına artırılmış gerçeklik geliyor

Apple, son zamanlarda fotoğraf galerisi ve düzenleme uygulamasının en yeni sürümüne zaten yüz tanıma teknolojisini eklemişti. Şirket, 2015 yılında ise dijital yüz dönüşümü için FaceShift adlı bir şirketi satın aldı. AR işlevselliği iOS kamera uygulaması içine dahil edildiği zaman Apple, bir SDK’ya dönüştürerek uygulamayı geliştiriciler için açabilir.

1479469453_iphone-7-iphone-7-plus.jpg

Bazı akıllı telefon üreticileri kamera uygulaması içinde AR işlevselliğini entegre etmeyi denemişlerdi. Örneğin, Sony'nin üst seviye Xperia akıllı telefonları, kullanıcıların animasyonlu 3D nesneleri kendi fotoğrafları ile üst üste koyarak eğlenceli ama çok fazla önemli olmayan bir özellik sunmuştu. Ancak Apple'ın planları muhtemelen bunlardan daha ötesine uzanıyor. Balkalım bu özelliği iPhone 8'de görebilecek miyiz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.