Mobil

iPhone'un şifresini kırmak bir servet!

FBI'ın iPhone'un şifresini kırmak için harcadığı para belli oldu. iPhone'un şifresini kırmak resmen bir servet!


2015 yılının Aralık ayında ABD'nin San Bernardino kentinde yaşanan üzücü terör saldısında zanlı Seyid Rıdvan Faruk'un kullanmış olduğu iPhone'a delil olarak el konulmuştu. Ancak FBI, zanlının iPhone'unun kilidini açamamıştı. Apple'dan şifreyi kırması için yardım isteyen FBI, eli boş dönmüştü.

FBI ile Apple arasında yaşanan olayda Apple, kullanıcı gizliliğini öne sürerek şifreyi kırmayı red etmiş, FBI ise şifreyi kırmak için farklı yollara başvurmuştu. FBI yaklaşık 1.5 yıldır üzerinde çalışmasına rağmen iPhone'un şifresini bir türlü kıramamıştı. Ta ki bu güne kadar.

FBI, bugün iPhone'un kilidini kırdıklarını açıkladı. 3. parti bir firma ile anlaşan FBI, iPhone 5c'nin kilidini kırmak için resmen bir servet harcamış. iPhone 5c'nin şifresini kıran firmanın adı açıklanmadı ancak şifre kırma işlemi için FBI'ın kasasından tam 900 bin dolar para gittiği ortaya çıktı.

1494329162_iphone-passcode.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.