Mobil

iPhone'un yavaşladığı nasıl anlaşılır?

Bu uygulama ile iPhone'unuzun yavaşlayıp yavaşlamadığını öğrenebilirsiniz.


Apple, 2017 yılını bomba gibi bir açıklama ile kapatmıştı. Cupertinolu dev, bataryası yıpranan iPhone modellerinin CPU hızlarını düşürerek yavaşlattığını itiraf etmişti.

Apple, bu yavaşlatma işlemi için ise; yıpranmış bataryaların akımı düzgün iletemediğini bu durumun da iPhone'un ömrünü kısalttığını dile getirmişti. Peki, iPhone'un yavaşlayıp yavaşlamadığı nasıl anlaşılıyor?

App Store'da ücretsiz olarak yer alan Lirum Info Lite uygulaması ile iPhone'unuzun yavaşlayıp yavaşlamadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Öncelikle Lirum Info Lite uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.

Lirum Info Lite indikten sonra uygulamayı açın. Uygulamanın sol üst bölümünde yer alan 3 çizgili hamburger menüyü açın. Bu bölümde This Device seçeneğine daha sonra da CPU seçeneğine tıklayın.

CPU'ya tıkladığınızda "CPU Actual Clock" ve "CPU Maximum Clock" değerlerini göreceksiniz. CPU Maximum Clock değeri, iPhone'un çalışabileceği en yüksek işlemci frekansını gösteriyor. CPU Actual Clock ise iPhone'un kullanabildiği işlemci hızını gösteriyor.

Eğer, CPU Actual Clock değeri CPU Maximum Clock değerinin çok altında ise iPhone'unuz yavaşlamış demektir. Bu sorunu çözmek için ise 129 TL karşılığında en yakın Apple Store'dan batarya değişimi yapmanız gerekecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.