Mobil

iPhone'unuz yavaşsa bataryasını değiştirin!

Geekbench, iPhone'un bataryadan dolayı yavaşladığını yaptığı testler ile ortaya koydu.


Geçtiğimiz haftalarda bir Reddit kullanıcısı iPhone'un bataryasını değiştirdikten sonra hızlandığını ve bunun Geekbench testine de yansıdığını dile getirmişti. Batarya değişiminden sonra Geekbench'ten tam 2 kat daha fazla puan alan iPhone için bugün açıklama geldi.

Geekbench firması, yaptığı testler ile iPhone modellerinin iOS sürümlerinden dolayı değil, bataryadan dolayı yavaşladığını gözler önüne serdi. Geekbench'in testlerine göre; iOS 10 ile iOS 11 arasında yok denilecek kadar az hız farkı yer alıyor. Ancak bataryası tükenmek üzere olan iPhone'larda bu fark artıyor.

Bunun nedeni ise Apple'ın iPhone modellerinde uyguladığı batarya koruma modu. Bildiğiniz gibi düşük güç moduna aldığınızda iPhone'unuzda gözle görünür bir yavaşlama yaşanıyor. Batarya kapasiteniz düştüğünde ise bu işlem sizin isteğiniz dışında otomatik olarak yapılıyor ve bu yüzden iPhone'unuz yavaşlamış oluyor.

Uzun lafın kısası Apple, iPhone'un şarjının daha çok gitmesi için GPU yani işlemci performansından ödün veriyor ve otomatik olarak iPhone yavaşlıyor.

Kullanıcılar, kendilerine "iPhone'um yavaş, bu yüzden değiştirmeliyim" yerine "iPhone'um yavaş bu yüzden bataryasını değiştirmeliyim" telkininde bulunmalı.

Yorumlar
Faruk
Çok doğru bir tespit.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.