İşte Avrupa’da en çok satan akıllı telefon markaları

En çok satış yapan akıllı telefon markalarını tahmin etmek güç olmasa gerek. Peki bunlar arasında birinci olan kim dersiniz?

İşte Avrupa’da en çok satan akıllı telefon markaları

Avrupa akıllı telefon pazarı, Counterpoint Research'e göre 2024'ün ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %10'luk bir artış göstererek uzun süredir devam eden durgunluktan kurtulma işaretleri gösterdi. Bu, 2021'in üçüncü çeyreğinden bu yana ilk olumlu büyümeyi işaret ediyor ve bölge için potansiyel bir dönüm noktası olduğunu gösteriyor.

Samsung, Apple ve Xiaomi gibi teknoloji devleri pazardaki hakimiyetlerini sürdürdü, ancak bu üç büyük marka arasında farklı hikayeler yaşandı. Samsung, %7'lik bir sevkiyat artışı ile pazar lideri olarak %32 paya sahip oldu. Bu, düşüş döneminin ardından Galaxy S24 serisinin AI destekli başarısı sayesinde sağlandı. Ayrıca, çeyreğin sonunda piyasaya sürülen yeni A35 ve A55 modelleri de Samsung'un pozisyonunu güçlendirebilir.

Apple ise %25 pazar payını korurken, sevkiyatlarda %1'lik hafif bir düşüş yaşadı. Bu durum, iPhone 15 satışlarının mevsimselliğinden kaynaklanan doğal satış döngüsü ile açıklanabilir. 2024 yılında yeni bir iPhone SE modelinin eksikliği, yılın ilerleyen dönemlerinde beklenen iPhone 16 lansmanına kadar düşüşlerin devam edeceğini işaret ediyor.

İşte Avrupa’da en çok satan akıllı telefon markaları

Vivo ve Xiaomi, %11'lik sevkiyat artışıyla istikrarlı bir büyüme göstererek %18 pazar payı ile üçüncü en büyük oyuncu olarak konumunu sağlamlaştırdı. Özellikle Batı Avrupa'da, İspanya ve İtalya'da iyi karşılanan Redmi Note 13 serisi sayesinde başarı elde etti. Ancak, Orta ve Doğu Avrupa'da, Samsung ve Tecno'nun artan rekabetiyle karşı karşıya kalan Xiaomi, pazar payının 2022 başlarından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Rapor, yerleşik oyuncuların ötesinde bazı ilginç trendleri de vurguluyor. Realme, Batı Avrupa'da ve İtalya ve İspanya gibi kilit pazarlarda güçlü performans göstererek %59 büyüme kaydetti. Uygun fiyatlı C serisi en çok satanlar arasında kalırken, yeni Realme 12 de ilgi gördü.

Honor, %67'lik etkileyici bir büyüme ile Oppo'yu geçerek Avrupa'da beşinci sırayı ilk kez ele geçirdi. Batı Avrupa'da, özellikle Magic V2, Magic 6 ve Honor 90 gibi heyecan verici cihazlar sayesinde sevkiyatları yıllık bazda ikiye katlandı.

Counterpoint Research analisti Jan Stryjak, toparlanmanın umut verici olmasına rağmen aşırı iyimserliğe karşı uyarıda bulunuyor. 2023'teki durgunluk önemliydi ve Avrupa pazarı hala pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında. Büyümenin 2024 boyunca mütevazı bir hızda devam etmesi bekleniyor, ancak pandemi öncesi rakamlara ulaşmak daha uzun sürecek gibi görünüyor.