Mobil

İşte radyasyon ölçen telefon!

Softbank Corp. şirketi, radyasyon ölçümü yapabilen ilk cep telefonlarını satışa sunacaklarını duyurdu.

İşte radyasyon ölçen telefon!

Japonya'daki Fukuşima nükleer santralindeki çekirdek erimeleri sonucu açığa çıkan yüksek radyasyon düzeyinden kaygı duyulmaya başlanmıştı. Bu durum Japon telefon operatörlerini ilginç çözümler sunmasına neden oldu.

1338439576_84758.jpg

Softbank Corp. şirketi, Japonya'da en fazla satışı yapılan elektronik cihazlar olan iPhone ve iPad'in operatörlüğünü yürütüyor. Şirket halkın radyasyondan korunma endişelerine çözüm olarak radyasyon ölçümü yapabilen ilk cep telefonlarını satışa sunacaklarını duyurdu.

1338440373_pantone-5-softbank.jpg

Firma yaptığı açıklamada, bir dokunuşla saatteki mikrosievert miktarını gösteren ve cep telefonlarına yerleştirilebilen Pantone 5 adlı cep cihazının, Temmuz ayında satışa sunulacağı belirtti. Bu cihazın fiyatı ise henüz belli değil.

Bu cihaz bir ışınölçer gibi çalışıyor ve yer veya havadaki radyasyon miktarını iki dakika içinde belirliyor. Ancak cihaz, yiyecek ve sudaki radyasyonu ölçemiyor.

1338440394_softbank-announces-sharp-pantone-sh-a-smartphone-with-a-radiation-detectorhaoa-0.jpg

Japonya'da yaşanan felaketin ardından nükleer enerjiye muhalefetiyle tanınan Softbank Başkanı Masayoşi San yaptığı açıklamada, radyasyon ölçümü yapabilen cihazları satışa sunma kararını almada, Twitter aracılığıyla bu yönde gelen istekler ile Japon halkının şirkete ilettikleri kaygıların etkili olduğunu bildirdi.

SoftBank yaz 2012 serisi, Sharp Pantone 5 107SH Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemiyle geliyor. Pembe, mor, mavi, ve turuncu olmak üzere 8 farklı renkte gelecek olan telefon 854 x 480 çözünürlüğe sahip, 3.7-inç ekran, 4-megapiksel kamera, ve aynı zamanda su ve toz geçirmez olacak.

Cihazın Temmuz ayında piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.