Mobil

Jelly Bean, yüz tanımada daha güvenli!

Google, bu uygulamayı son sürümde epey geliştirmiş.


Google'ın işletim sistemi Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile yüz tanımayla ekran kilidini açma hayatımıza girmişti. Şimdi bu uygulama Android'in son sürümü Jelly Bean ile daha güvenli bir hale geliyor. Google, bu uygulamayı son sürümde epey geliştirmiş.

Android işletim sistemindeki en büyük yenilik yüz tanımayla beraber kilit açmak, Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile beraber gelmişti. Bu uygulama oldukça popülerlik kazanmıştı ancak yöntemin biraz açıkları bulunuyordu.

1341314487_jelly-bean253278.jpg

Bu açık nedeniyle Google, yüz tanıma teknolojisiyle ilgili güvenlik konusunda oldukça eleştiri almıştı. Sonunda Google bu eleştirilere kulak verdi ve bu sistemini baya bir geliştirdi. Geçtiğimiz günlerde Google I/O 2012'de tanıtılan Jelly Bean işletim sisteminde artık yüz tanıma kilidinin yanına liveness check yani göz kırpma seçeneği de eklenmiş. Bu değişiklik ile telefon sadece sizin canlı yüzünüz ile kilidi açacak. Artık herhangi bir fotoğraf ya da telefon ekranından gösterilen yüz ile kilit açılması mümkün olmayacak.

Aşağıdaki videoda yüz tanıma teknolojisinin ne kadar geliştiğini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.