Mobil

Kablosuz şarj teknolojisi nedir?

Kablosuz şarj teknolojisi nedir nasıl kullanılır?


Günümüzde bir çok cihaz kablosuz olarak bize bazı şeyleri yapmamıza imkan verse de bu cihazların kablosuz olma özelliği şarjları bitene kadar geçerli olan bir durum. Cihazın üzerindeki batarya ne kadar güçlü olursa olsun bir yerden sonra şarjı bitiyor ve bir adaptör aracılığıyla kabloya teslim oluyor.

Geçtiğimiz şu günlerde yeni bir teknolojik gelişme olarak piyasa sürülen ve birkaç cep telefonu modelinde kullanıma sunulan kablosuz şarj teknolojisi ile artık cihazlar kablosuz olarak şarj edilebiliyor. Kablosuz denilince aklınıza WiFi teknolojisi gibi şarj olma olayı gelmesin. Kablosuz olarak şarj edebilmek için bir istasyondan yararlanıyoruz. Peki, nedir bu kablosuz şarj teknolojisi ve nasıl çalışıyor?

1356620724_2012100517434344472.jpg

Kablosuz şarj denilince akla gelen ilk şey WiFi gibi sinyal ile elektriğin yollanmasıdır. Aslına bakılırsa günümüzde böyle bir teknoloji mevcut değil. Kablosuz şarj olayı indüksiyon yoluyla şarj etme metoduna verilen isimdir. Bu teknoloji sayesinde, manyetik alan oluşturan bir istasyon ile indüksiyon bobini ile donatılmış olan bir cihaz herhangi bir kablo ile temas etmeden şarj olabilmektedir.

Bazı banyo araç gereçlerinde kullanılan bu teknoloji yavaş şarj etme özelliği yüzünde hayatımızda aktif rol oynayan cihazlar üzerinde pek bir etki yaratamamıştır. Ayrıca günümüzde birçok telefonda bu özellik bulunmadığından, bu teknolojiyi kullanabilmek için özel kılıflara ihtiyaç duyulmaktadır.

Yeni yeni cep telefonları üzerinde denenen ve hayatımıza yavaş yavaş adım atın bu teknolojinin gelecekte çok parlak yerlere geleceği şimdiden kesin bakılan bir oldu gibidir.

Yorumlar
ali
hayir sarj istasyonuna gerek kalmayacak nasilmi bu teknoloji zaten kalp pili adi verilen kalp kapagi sorunu olan hastalarda vardir iceride kalp kapigina takilan kucuk bir pil akim vererek kalp kapiginin dogru calismasini saglar bu pili senede bir defa doldurulur buda bu tur istasyonlara benzer tek fark araclar buyuk ama uzakdan dolar isde bu sistemi tellere yani ceplere entegre edecekler
Cevapla
Misafir
doğru
Cevapla
Bilal
Iyi gibi görünüyor veya duyunca öyle geliyor fakat şarj için cihaza kablo takmasak da bu sefer istasyon üstünde sabit tutuyoruz.Her tarafta bu işlemi yapmak istiyorsak istasyonu taşıyıp onu prize takmamiz gerekiyor.Istasyon fiyatlarına gelecek olursak lumia 920 de çalışan modelin fiyatı 189 tl. Ucuzdan 150 tl ye bulunabiliyor ama gene de deger mi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.