Mobil

Kaçak iPhone'lar Türkiye'ye böyle sokuldu

Türkiye'de 8 Milyon TL değerinde kaçak iPhone yakalandı.

Kaçak iPhone'lar Türkiye'ye böyle sokuldu

İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde gözü açık davrandı ve bir olayı ortaya çıkardı. Piyasa değeri yaklaşık 8 milyon lira olan 5 bin 432 adet Apple iPhone 4 model cep telefonu Türkiye'ye kaçak yollarla sokulmaya çalışılıyordu. Gümrük görevlileri bu cihazları ele geçirdi.

Samsung GT E 2121B model adı ile sokulmak istenen iPhone cihazlar, Türkiye'ye cep telefonu ithalatı yapan bir firma tarafından gerçekleşti. Bu durum BTK'ya sahte fatura ile başvurması sonucunda ortaya çıktı.

1352963504_iphone4s.jpg

Gümrükten sokulmak istenen iPhone 4S akıllı telefon piyasa değeri yaklaşık 1500 TL civarında. Samsung GT E 2121B model telefonun piyasa değeri ise yaklaşık 150 – 200 TL arasında. İsmi açıklan mayan firma bu tarz bir kaçakçılıkla haksız kazanç elde etmeyi amaçlıyordu. Konuyla ilgili olarak İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Müdürlüğü'nce yasal işlem başlatıldı.

Yorumlar
Misafir
sar (radyasyon değeri yüksek olan telefonları kullanıp sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. 10 sene sonra alzhemıer hastalığı taban yapacak , haberimiz yok. hiç değilse kulaklık kullanmak.Konuyla alakasız oldu ama vatandaşlık görevimi yerine getirip bu yazdığımı okuyanları uyarmak istedim. sar değerlerine dikkat edelim en düşük 0,4 değerinde olsun , han gitelefon markası olursa olsun. kalın sağlıcakla
Cevapla
Gumruk ele gecirilen kacak eşyaları kendine ait satış magazalarında satısa cıkartır, tabi kıymeti bulunmayan döküntüleri, iphone 4s twlefonu da satısa cıkarır, 700-800 TL fiyatla satısa hazır edecektir, heveslenmeyin, gumrugun o kadar calısanı vardır ki bir turlu magazaya gelmeden ücer beşer anında satılır:-)
Cevapla
iphone
Gereği yapılmalı
Cevapla
ipot
Devlet ne yapıyor bu kacak telefonları. Nasıl değerlendiriyor.
Cevapla
Eh zenginligin yolunu bilenler cok kisa zamanda yatlarda yasamaya baslarlar. Kimbilir kac defa yaptilarda buda gorulmus oldu. Bu sirket sahibini ya asmali yada omur boyu yatirip birakmamali.onlar milyonlari kazanirkrn yoksullar bir iphone yi alamiyorlar. Ahmet-Hollanda
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.