Mobil

Kafam karıştı! Galaxy S6 mı yoksa Galaxy S6 Edge mi almalıyım?

Samsung kafaları yine karıştırdı.

Kafam karıştı! Galaxy S6 mı yoksa Galaxy S6 Edge mi almalıyım?

Samsung bu gün yani 1 Mart 2015 tarihinde yeni nesil Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'i tanıttı. Telefonu daha önce yayınlanan sızdırılma görüntülerinin gerçek olduğu ve bir lansmanın daha sürprizden uzak olduğu bir tiyatroyu izledik. Tiyatro diyoruz; lakin bu sızdırmaların firma tarafında yapıldığına inanıyoruz. Lansmandan 1 saniye sonra dünyanın en büyük teknoloji siteleri ürünlerin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını ve tüm teknik detaylarını sitelerinde yayımlarken adı sanı duyulmamış kişilerin ve internet sitelerinin bu ürünlere herkesten ulaşması belki bir kez olabilecek bir durum ama son yıllarda dikkat ettiyseniz her telefon lansmanında bu sorun yaşanıyor. Olayın bu boyutu biraz karmaşık ama bizim konu ile ilgili görüşümüz bu.

Samsung Eylül ayında tanıttığı Note 4 ile birlikte kavisli ekranın ötesinde bir Note 4 daha tanıtmıştı. Telefonun ismine ise Note 4 Edge adını veren firmanın bu telefonu daha önceleri yaptığı “deneme telefonundan” öteye taşıması beklenmiyordu; lakin durum böyle olmadı.

1425238619_samsung-galaxy-note-edge-vs-samsung-galaxy-note-4-01.jpg

Samsung yıllardır farklı farklı ürünleri denemesiyle ve bu konudaki cesareti ile bizi kendine hayran bırakmış bir firmadır. Çok uzaklara gitmeye gerek yok; ilk Note telefonu çıktığında mobil sektör Samsung ile resmen dalga geçmiş ve asla bu telefonun başarılı olamayacağını söylemişlerdi. Bu gün gelinen noktayı hepimiz görüyoruz. Galaxy S4 Zoom, bu telefonda ayrı bir başarı hikâyesi değil mi?  Bu kadar kalın bir telefonu kim alır ki diye yapılan eleştiriler modelin 2. telefonunun gelmesi ile sonuçlanmıştı. Bir başka hikâye de Galaxy Grand. Büyük ekranlı çift hatlı Android telefon yapan firma özellikle Grand 2 ile büyük satış başarılarına imza attı. Peki, Galaxy S6 Edge’de bu başarı hikâyelerine konu olacak mı?

Bu kritik sorunun cevabını vermek oldukça güç ama gördüğümüz kadarıyla Samsung Galaxy S6 Edge ile birçok kullanıcının kalbini çalmış durumda

Galaxy S6 ile Galaxy S6 Edge arasında donanım anlamında hemen hemen hiçbir değişiklik yok. Her iki telefonunda işlemci, grafik birimi ve RAM miktarı aynı. Sadece pil noktasında çok ufak bir fark görüyoruz. Galaxy S6 2550 mAh pil gücüne sahipken; Galaxy S6 Edge 2600 mAh pil gücüne sahip.

1425238971_samsung-galaxy-s6-edge-3.jpg

Bu noktada hangisi daha alınabilir derseniz biz size Galaxy S6 Edge’i öneriyoruz. Galaxy S6 Edge’in fiyatının ise Galaxy S6’ya göre daha pahalı olacağını söylemek için büyücü olmaya gerek yok herhalde. Gerçi Galaxy S6 Edge’dekullanılan ekranın Galaxy Note 4 Edge’de ki gibi olmadığını hemen altını çizelim.

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ekran boyutu, ekran çözünürlüğü ve ppi değeri bakımından birbirinin aynısı ama Note 4 ve Note 4 Edge böyle değil.

Galaxy Note 4 2560x1440 pikselken

Galaxy Note 4 Edge 2560x1532 piksel

Galaxy Note 4 Edge’i şu anda inceliyoruz çok yakında sizlerle incelemesini paylaşacağız. Galaxy S6 Edge ise daha farklı bir teknoloji kullanıyor. Biz yana doğru inen ekran perspektifini çok beğendik; peki ya siz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.