Mobil

Kalp krizini haber veren iPhone uygulaması!

Bu iPhone uygulaması siz kalp krizi geçirmeden sağlık ekiplerine haber veriyor.

Kalp krizini haber veren iPhone uygulaması!

Amerikalı araştırmacılar yeni bir iPhone uygulamasıyla kalp krizlerinin teşhisini kolaylaştırmayı planlıyor. Araştırmacıların geliştirdiği uygulama ile kalp krizi geçirmeden bunun olacağını bileceksiniz.

Uygulama teşhis ettiği rahatsızlığı sağlık ekiplerine derhal bildiriyor. Böylelikle olası bir kalp krizi daha hızlı şekilde tedavi edilebiliyor. ST- Yükselmeli akut miyokard infarktüsü (STEMI) olarak adlandırılan kalp rahatsızlığı, diğer kalp rahatsızlıklarının aksine EKG çekildiğinde hemen belli olmuyor. Yeni iPhone uygulamasıyla, acil servis elemanları, EKG çekip sonuçları hastaneye en hızlı şekilde gönderebilecekler.

1369591441_kalp-krizi.jpg

Charlottesville'deki Virginia Üniversitesi profesörlerinden David Burt ile öğrencileri tarafından geliştirilen uygulama ile hastaların hayatlarının kurtarılma şansının yüksek olacağı düşünülüyor. Uygulamadan gelen EKG sonuçları ile hastaya daha hızlı müdahale edilmiş olacak ve yaşama şansı arttırılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.