Katlanabilir akıllı telefon satışları rekor kırdı, Samsung payını kaybediyor

2023'ün üçüncü çeyreğinde katlanabilir akıllı telefon satışları rekor seviyelere ulaştı. Ancak Samsung, dördüncü çeyrekte pazar payında önemli bir düşüş yaşayabilir.

Katlanabilir akıllı telefon satışları rekor kırdı, Samsung payını kaybediyor

Katlanabilir akıllı telefonlar, bu yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül ayları) satış rekorları kırarak önemli bir başarıya imza attı. Bu başarıda, Samsung'un Galaxy Z Fold5 ve Z Flip5 modellerini piyasaya sürmesinin büyük etkisi oldu. Ayrıca, Çin'den gelen artan rekabet de bu artışta önemli bir rol oynadı.

DSCC'ye göre, katlanabilir telefonların satışları, 2023'ün ikinci çeyreğine kıyasla %215, 2022'nin üçüncü çeyreğine kıyasla ise %16 artarak 7 milyon adede ulaştı. Bu, geçen yılın aynı döneminde ulaşılan 6.1 milyonluk önceki zirveyi geride bıraktı.

Samsung, pazar payında %72 ile hakim konumda olmasına rağmen, geçen yıla göre %86'lık payından düşüş yaşadı. Sıradaki en büyük oyuncu ise %9 ile Huawei oldu ve onu %8 ile Honor takip etti. Samsung'un Z Flip5 modeli pazarın %45'ini, Fold5 ise %24'ünü ele geçirdi. Huawei'nin Mate X3 ve Honor'un Magic V2 modelleri her biri %6 pazar payına sahip oldu.

Katlanabilir akıllı telefon satışları rekor kırdı, Samsung payını kaybediyor

2023'ün dördüncü çeyreğinde, yani Ekim-Aralık aylarında, katlanabilir telefon satışlarının üçüncü çeyreğe göre %35 azalması, 2022'nin dördüncü çeyreğine göre ise %47 artması bekleniyor. Bu düşüş, Samsung'un bu çeyrekte beklenenden daha düşük sevkiyat yapması ve yeni ürün lansmanlarında yaşanan bazı gecikmelerden kaynaklanıyor. Samsung'un pazar payının %42'ye düşmesi bekleniyor ki bu, geçen yılın %83'lük payından oldukça düşük bir oran.

Diğer yandan, Huawei'nin pazar payının %21'e yükselmesi, Honor'un ise %19 ile yakın takip etmesi bekleniyor. Mate X5'in pazar payı %15 ile ikinci sıraya yükselerek Z Flip 5'i (%22) takip etmesi ve Fold5'i (%12) geride bırakması öngörülüyor. Honor Magic V2 de üçüncü sıraya yükselerek Fold5'i geride bırakacak.

2023 yılı boyunca katlanabilir telefon satışlarının, 2022'ye kıyasla %23 artarak 15.8 milyon adede ulaşması bekleniyor. Tüm yıl boyunca en popüler beş model sırasıyla Galaxy Z Flip5, Z Fold5, Z Flip4, Honor Magic V2 ve Huawei Mate X5 olacak.