9. Svalbard Küresel Tohum Deposu: Bu mahzeni, tohumlar için tasarlanmış olan bir Nuhun Gemisi olarak düşünebilirsiniz... Dünyadaki tüm yeşil hayatın bir anda yok olma tehlikesine karşı, dünya üzerinde bulunan tüm bitki tohumları Norveç'teki bu depoda saklanıyor.


Turistlerin girmesi kesinlikle yasak, ancak online olarak deponun içini gezebiliyor; görebiliyorsunuz.

8. Mount Weather: Washington'dan birkaç dakika uçuş mesafesinde olan Mount Weather, Soğuk Savaş döneminde inşa edilmiş; kendi yasalarıyla yönetilen bir sığınak.

Amerika'da yaşanabilecek her dereceden tehdide karşı savunma mekanizması olan, birçok yeraltı ve yerüstü güvenlik odalarından oluşmuş bu sığınağın değil içine girmeniz, çevresine yaklaşmanız bile yasak.

7. Woomera Yasaklanmış Bölgesi: O kadar yasaklanmış ki, bir fotoğrafı bile yok.


Dünyanın en büyük askeri araştırma üssü olan Woomera Bölgesi, Avustralya Ordusu'nun kontrolünde devasa bir deney alanı.


İçinde neler yapıldığını biz ölümlülerin bilmesi pek mümkün görünmüyor yani...

6. North Sentinel Adası (Andaman Adaları): Bengal kıyılarındaki North Sentinel Adası, Hint Hükümeti tarafından korunmakta. Daha doğrusu, adaya yaklaşmak isteyen insanlar, Hint Hükümeti tarafından adadan korunmaktalar.

Çünkü bu adada, dış dünya ile yüzyıllardır iletişim kurmamış, kurmayı reddetmiş bir kabile yaşıyor. Barışçıl amaçla ya da değil, adaya adım atan herhangi bir kişiyi göz açtırmadan öldüren yerliler, yakından geçen bir helikoptere bile mızrak ve taşlarla saldıracak kadar tehlikeliler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.