Mobil

Kısa mesajlar neden 160 karakter?

SMS'ler neden 160 karakter, hiç merak ettiniz mi?

Kısa mesajlar neden 160 karakter?

Kısa mesajların karakter sayısı günümüzde dikkate alınan bir konu olmaktan hemen hemen çıktı. Operatörler 10.000li rakamlara kadar sağladıkları SMS'lerle, kullanıcıları 160 karakter kısıtlaması derdinden kurtardı. Peki neden 160 karakter? Neden 150 ya da 200 değil de 160?

Kısaltarak yazılan mesajlardan dilin yanlış kullanımlarından şikayet edenler aslında suçu Friedham Hillebrand'de bulmalı. Hillebrand, 1985 yılında daktilosunun başına geçerek insanların birbirlerine yazabilecekleri kısa mesajları yazıyor.

1354291295_cepmesaj4.jpg


Öyle görünüyor ki Hillebrand'e göre 160 karakter hepimizin için yeterli bir karakter olacakmış. Hillebrand metin mesajlarının ilgili standartlarını belirlemekle görevliydi. O yıllarda konulan mesaj sınırlaması günümüze kadar bu şekilde gelmiş ve 160 karakter olarak kalmıştır.


Yorumlar
Misafir
128 sms uzunluğunda mesaj yazdığımı hatırlıyorum :)
Cevapla
tr
öbür tarafta iki elim yakasında olacak
Cevapla
Misafir
delinin biri kuyuya taş atmış. ,,,,
Cevapla
Misafir
hilledram sırf o dedi diye öyleyse eğer. burası türkiye ve en kullanışlı heryone çekilen cümleler bizde var o yüzden bazen detay gerekiyor sen manitana ı love you diyorsun biz srni çok seviyorum aşkım cicim birtanem gibi eklenti koymak zorundayız koymazsak bizim türk kızları kendisine gitmiş kabul etmiyor daha birsürü yönü var yani destan yazsak az gelir :)))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.