Mobil

Klonlanmış telefonlar kapatılacak!

Meclise verilen yeni bir torba yasa tasarısı ile klonlanmış yani IMEI numarası kopyalanmış telefonlar kapatılacak.

Klonlanmış telefonlar kapatılacak!

Bilindiği üzere Türkiye'de satılan telefonların BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kayıt altına alınması gerekiyor. Ancak bir şekilde Türkiye'ye giren ancak BTK'nın sistemine kayıtlı olmayan telefonlar için yasal olmayan IMEI klonlama yöntemi ile kullanıma sunulması mümkün oluyordu. Bu yöntemde daha önce satın alınan ve sistemde kayıtlı olan IMEI numarası yazılımsal olarak yeni telefona kopyalanıyordu.

Klonlanmış telefonlar kapatılacak!

IMEI kopyalanması adı verilen bu yöntem sayesinde mecvut telefon sanki BTK sistemine kayıtlı bir telefon gibi göründüğü için sorunsuz bir şekilde kullanılıyordu. Halen piyasaya kullanılan bu yöntemin önünü kesecek yeni bir uygulama geliyor.

Ak Parti tarafından meclise sunulan bir torba yasa ile klonlanmış IMEI olayının önünene geçilecek. Eğer kanun yasalışsa klonlanmış IMEI numarasına sahip telefonlar 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bu cihazların sisteme dahil olması için, bir yıl içerisinde 250 TL para ödenmesi gerekecek. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra getirilen klon İMEİ numaralı telefonlar, hiçbir şekilde iletişime dahil edilmeyecek.

Sistemin nasıl işleyeceği ya da ödemenin nasıl yapılacağı ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar
Necati türker
Benim anlayamadığım yurtdışından getirilen telofonlar için bir yazı okudum yurtdışından emekliıer orada ikâmeti olanlar bir buradan birde oradan telofonmu alacaklar zaten geçensene 170 lira açılışı olan telofonun pasaporta işletme ücreti 1500 lira oldu elinsaf bizleri herhalde paraağcı görüyorlar bilmiyorlarki orada emekliler aç geziyorlar eğerki haetane ler ve sağlık hizmetleri avrupa gibi olsa birgün oradadurmaz buraya geliyoruz 6.ay kalıyoruz 4 ayda kapanıyor hiç düşunenyok bu insanlar iki ay neyapacaklar kimsenin umurunda değil halbuki makul bir fiyatlan pasapota işlense bizim sorunumuz olmaz oda çok basit yrtdışındaki ikâmeti olanlar veya emeklilerdeye bir ibare konulsa ve 500 lira kayıt parası yapılsa herşey hallelur yeterki istesinler amma bizler burada almancı oralarda yabancı
Cevapla
ismail
peki telefonu kılonlanmışlar ne olucak faturalı oldugu halde
Cevapla
Sömürgeciler
250 tl nerden para kazanacaklarını şaşırdılar
Cevapla
Papatya
Bir bu kalmıştı milletin zorluklarla alıp getirdiği telefona bile ücret alıyorlar yazık
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.