Mobil

Koronavirüs salgını cep telefonu satışını etkiledi mi?

Koronavirüs salgını süresince dünya adeta felç oldu. Peki, koronavirüs salgını cep telefonu satışını etkiledi mi? İşte yapılan son araştırmalar.

Koronavirüs salgını cep telefonu satışını etkiledi mi?

2019 sonunda başlayan ve 2020 yılında da devam eden koronavirüs salgını, birçok kişinin dünya çapında işsiz kalmasına neden olmuştu. Yarını göremeyen insanlar salgından dolayı harcama önceliklerini değiştirmişti. Özellikle teknolojiye ayırılan harcama bütçesinin azaldığı düşünülüyordu. Ancak Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) tarafından yapılan araştırmalar bunun tam tersinin olduğunu gösteriyor.

Verilere göre 2019 yılında 10 milyon 600 bin adet cep telefonu satmış. 2020 yılında ise bu rakam 10 milyon 500 bin adete düşse de pandeminin satışlara etkisinin olmadığı açıkça gözlemleniyor.

Araştırmalarda ayrıca bu yıl içerisinde cep telefonuna ortalama 3.600 TL harcadığımızda ortaya çıktı. 6.5 inç ile 7.0 inç segment arasındaki telefonlar geçen yıl yüzde 4'lük bir paya sahipken bu yıl yüzde 30 oranında artış yaşamış durumda. Tabii bu artışta; evde karantina sürecinde daha büyük ekranlı telefonlar ile video izleme, sosyal medyada dolaşma ve web sitelerini gezme isteğinin olması büyük pay oynuyor.

Koronavirüs salgını cep telefonu satışını etkiledi mi? - Resim : 1

Geçen yıllarda cep telefonlarına harcanan ücret 2 bin 400 TL civarında olurken, cihazlardan gözetim belgesi isteme kararı ile düşük segmentlerin de fiyatında yükselme gerçekleştiğinden bu rakam 2020’de 3 bin 600 TL bandına yükselmiş durumda.

2018 yılında 9.6 milyar TL olan cirosunun 2020’de 16 milyar TL’ye çıktığını cirolarının yüzde 52’sini Telekom ürünlerinin oluşturduğu da araştırmada ortaya çıkan veriler arasında yer aldığını belirtelim.

Yorumlar
💎G@kko💎
Abem nasıl etkilenmesin fiyatlar alıp başını gidi günden güne yükseli bele giderse yılda bir telefon değişmem değişsem de yerli ürün alırım gene
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.