Mobil

Koyun güden hava aracı

Michael Thomson, 'quad copter' hava aracıyla, koyunları havadan güdüyor.

Koyun güden hava aracı

Yeni Zelanda'da yaşayan 20 yaşındaki mühendislik öğrencisi Michael Thomson, 'quad copter' hava aracıyla, koyunları havadan güdüyor. Genç öğrenci kız kardeşi için çiftliğinde sıradışı bir koyun gütme yöntemi geliştirdi.

Michael Thomson, internetten satın aldığı 350 dolarlık quad copter'in üzerine kamera ve video – ikmal sistemi yerleştirerek bu aracı 1500 dolara mal etti. Geliştirdiği insansız hava aracıyla geniş otlaklara yayılan koyunları uzaktan kontrol etmeyi başardı. Koyunlar, Quad copter'in çıkardığı sesten korkuyor ve cihazın üzerindeki kamera sayesinde Thomson'un istediği bölgelere ilerliyorlar.

1356772261_michael-thomson-quad-copter-1200.jpg

Thomson, çok geniş arazilere yayılan koyunları toplamanın zor ve yorucu olduğunu, geliştirdikleri insansız hava aracıyla tek bir noktadan hepsini kontrol edebildiklerini söyledi. 1 kilometre uzaklığa kadar koyunlarını yönlendirebilen genç mühendis cihazın içindeki motor sayısını 4'ten 8'e çıkarmayı planlıyor.

Yorumlar
boranoran
istanbul'da da yapılıyor:) http://www.youtube.com/watch?v=fFXOtEefwtI
Cevapla
Misafir
kesinlikle işin içinde korku var. aslinda ogrencilire değilde bu aleti sana salmak lazım.. o insanlarda bu tip şeylere karşı koyacak yürek çok...
Cevapla
deliye bak millet bu icada silah takıp düşman ürkütüyor çoban koyun güdüyor.buna iyonosferden kablosuz elektrik aktarılsa sonsuz asılır havada gps lede konum koruma modu ekle dik havaya casusluk yap nasıl ama akıl bizde varda para yok
Cevapla
pinokyotr
az önce haberlerde izledim bulus güzel ama o koyunlar sesten ürkerek koşuyorlar sistem bu ama yediklerini o on ödleri bokuna karıśtigı icin bana gore kaybediyorlar başka alanda kullaması lazım bence
Cevapla
Misafir
Bu icat ODTÜ deki öğrencileri kontrol etmek içinde kullanılabilir. Hem polislerin adı böyle kavga olaylarına karışmazdı hem de daha sessiz ve daha masrafsız bir yöntem olurdu.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.