Küresel akıllı telefon pazarı iki yılın ardından canlanıyor

Küresel akıllı telefon pazarı, iki yıllık düşüşün ardından yeniden canlanma belirtileri gösteriyor. Bu durum, sektördeki firmalar için umut verici bir gelişme.

Küresel akıllı telefon pazarı iki yılın ardından canlanıyor

Dünya genelinde ekonomik kriz ve enflasyon, teknoloji şirketlerini, özellikle de akıllı telefon üreticilerini olumsuz etkiliyor. İnsanlar, "gereksiz" olarak gördükleri ürünlere para harcamaktan çekiniyor ve teknolojinin hızla ilerlemesi de bu durumu etkiliyor. Günümüzde orta ve giriş seviyesi telefonlar bile günlük kullanım için fazlasıyla yeterli. Sonuç olarak, insanlar bir değişikliğe ihtiyaç duymuyor ve bu durum yeni bir sorun değil.

Üreticiler, geçtiğimiz iki yılda istedikleri seviyelere ulaşmakta zorlandı ya da ulaşamadı. Counterpoint tarafından yayınlanan bir araştırma, küresel akıllı telefon pazarında bir değişim olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre, Ekim 2023'teki küresel akıllı telefon satışları, Haziran 2021'den bu yana ilk kez yıllık bazda büyüme gösterdi. İşte ayrıntılar...

Küresel akıllı telefon pazarı nihayet 27 ay süren düşüş trendini kırdı. Sektör, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %5 büyüyerek, Haziran 2021'den bu yana ilk kez olumlu bir tablo sundu. Büyümenin kaynağı, Orta Doğu ve Afrika (ODA) oldu ve bunu yakından Çin ve Hindistan izledi.

Küresel akıllı telefon pazarı iki yılın ardından canlanıyor

Özellikle Çin'de, Huawei Mate 60 serisinin piyasaya sürülmesinin ardından akıllı telefonlara olan ilgi önemli ölçüde arttı. Üstelik iPhone 15 serisinin eklenmesiyle yükseliş kaçınılmaz oldu. Bu durum, bir zamanlar Apple ve Huawei arasındaki rekabetin yoğun olduğu günleri hatırlattı.

Dahası, bu sadece bir başlangıç. Uzmanlar, 2023'ün son çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarında büyüme öngörüyor. Bu, ekonomik krizin telefon üreticileri üzerindeki etkisinin en azından azaldığını gösterebilir. Bildiğiniz gibi, Covid-19 pandemisi teknoloji şirketleri için bir altın çağdı.

Tüm dünya sürekli alışveriş yaptığı bir dönemde, herkes satış, gelir ve kar marjlarında rekorlar kırdı. Bu günler tamamen geride kalmış gibi görünürken, bu canlanma Samsung, Apple, Xiaomi, Huawei ve daha birçok akıllı telefon üreticisini heyecanlandırdı.