Mobil

Kyocera Waterproof 'Hydro' - İnceleme

İşte su geçirmez akıllı telefon!

Kyocera Waterproof 'Hydro' - İnceleme

Arkadaşlarınız sizi beklenmedik bir anda havuza attığında en çok endişelendiğiniz cebinizdeki telefon olabilir. Kazara telefonunuzu suya düşürerek veda ettiğiniz oldu mu? Kyocera buna son veriyor. Çünkü Kyocera Hydro su geçirmeyen bir akıllı telefon.

Kyocera Hydro Android Ice Cream Sandwich ile çalışıyor. Fakat diğer ICS telefonlara oranla daha düşük performansa sahip diyebiliriz. Hep birlikte bu su geçirmez telefonun tasarım, kamera ve performans özelliklerini detaylı inceleyelim.

Bir çok Kyocera tcihazı gibi endüstriyel tasarımı kullanışlı ve dayanıklı. Fakat diğerlerinin engebeli yüzeylerinin aksine Hydro düz ve günlük kullanıma daha uygun. Telefonun uzunluğu 4.53 inç, genişliği 2.44 inç ve ağırlığı 117gramdır. Son zamanlarda büyük telefonların yaygınlaşmasıyla 'cep' telefonu anlayışı biraz değişmiş olsa da, Hydro ölçüleriyle tam bir cep telefonudur.

Dokunmatik ekranın tek el ile kontrolü kolaydır ve hafifliği de buna avantaj sağlar. Telefonun sağ kısmında ses butonları, üst kısımda 3.5 mm kulaklık ve mikro USB girişi, Sağ kısımda uyutma/güç düğmesi bulunmaktadır. Kulaklık girişinin aksine mikro USB girişi su geçirmez özellik sağlamak amacıyla bir kapağa ihtiyaç duyar.

Arka kısımda 3.2 mega piksel flaşlı kamera bulunmaktadır. Sol kısımda da küçük bir mikrofon bulunur. Kapağın alt kısmında 1500 mAh batarya ve mikro SD kart girişi konumlanmıştır.

Hydro'nun 3.5 inç HVGA ekranı 320x480 piksel çözünürlük kalitesi sunar. İkonlar ve yazılar net görüntü sağlamasına rağmen resimler ve duvar fotoğraflarında renkler çok canlı görüntü sağlamaz.

Swype klavye ve Pinch zoom sistemiyle ekran oldukça kullanışlı ve dokunmatik özellik isteklerinize kolayca cevap verir. Temple Run gibi ağır grafik ara yüzüne sahip oyunlarda telefon biraz yavaşlamaktadır. Ekranın LED ışıklarla aydınlatılması sağlanmıştır.

Hydro 1GHz Qualcomm işlemciyle çalışır. Kamera ile ana ekran arasındaki geçişler bir kaç saniye sürmektedir. Android 4.0 ICS işletim sistemiyle çalışır. Kullanıcı ara yüzüne ek olarak, ekran kilitliyken kamera uygulamasına ulaşabilme, yazıyla gelen aramaları engelleme, ana menü dosya yöneyimi ve daha fazlasını içermektedir.

Gmail, Google+, Latitude, Maps with Navigation, Messenger, Search, Talk, Places, Play Books, Movies, Music, Store ve YouTube gibi uygulamalar kutudan çıktığında gelmektedir. Ayrıca temel uygulamalardan web tarayıcısı, alarm, takvim, hesap makinesi, e-mail hizmetleri ve hava durumu uygulaması da bulunmaktadır.

Boost Mobile aracılığıyla satışa çıkmaktadır ve Boobst Mobile'ın bazı avantajlarına sahiptir. EcoMode özelliğiyle batarya süresinden tasarruf sağlamaktadır. Kamera ve video özelliklerine değinecek olursak günümüzün 8, 13 hatta 41 MP kameralarının yanında düşük kalitededir.

3.2 mega piksel kamera 6 adet çekim moduna sahiptir. Beyaz dengeleri, efektler, resim kalitesi ve renk ayarları değiştirilebilmektedir. MMS 30 saniyelik videolar gönderilebilmektedir. Resim kalitesi düşük mega piksel seviyesinde rağmen iyi sonuç verir.

Renklerdeki ve ışık şiddetindeki ayarlamalarda kamera yazılımı iyi iş çıkarmaktadır. Ne yazık ki dokunmatik otomatik odaklama özelliği bulunmamaktadır. Resimlerde bazen gürültü oranları çoğalmaktadır. İç mekan resimlerindense güneş ışığındaki resimler daha iyi sonuç vermektedir.

Video kalitesi de orta derece kalite sunar. Ses kalitesi iyi olmakla birlikte ekstra uğultu oluşmamaktadır. Hareket eden cisimler, yürüyen insanlar ya da hareket halindeki otomobil görüntüleri çok iyi sonuç vermemektedir.

Dört bantlı (CDMA 800, 1700, 2100, 1900) Kyocera Hydro'nun telefon görüşmelerindeki ses kalitesi güçlüdür. Giren ve çıkan sesler açık ve anlaşılır gelmektedir. Ayrıca ekstra gürültü ya da uğultu oluşmamaktadır.

Kyocera Hydro'nun 3G bağlantısı piyasanın en iyisidir diyemeyiz, fakat 3G deneyimi sunmaya yeter. Telefonu rakiplerinden ayıran en önemli özelliği hiç şüphe yok ki su geçirmez özelliğidir. IPX-5 ve IPX-7 seviyelerinde su geçirmez özelliğe sahiptir. 1 metre derinlikteki suda 30 dakika bekletilerek test edilmiş ve hala çalıştığı kanıtlanmıştır.

Su altında YouTube videoları çalıştırabilmektedir. Herhangi bir teknik sorun tecrübe edilmemiştir. Ancak suyla temasından önce mikro USB girişinin koruma kapağını kapalı tutmaya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Hydro'nun bataryası 8.4 saat aktif konuşma süresi sunar. Web gezintileri, telefon konuşmaları ve video izleyerek test edilen batarya ortalamanın üzerinde kullanım sunar.

Son olarak Android 4.0 ile gelen bu telefon 129$ olarak satılmaktadır. Android ICS deneyimi sunmasının yanında su geçirmez özelliği en büyük avantajlarından biridir. Artık telefonunuzu suya düşürdüğünüzde pirinçlere ihtiyacınız kalmayacak.

http://www.boostmobile.com/mobile-id/packs/
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.