Mobil

LG kamerayı ekrana gömecek

Güney Koreli teknoloji devi LG, ekrana gömülü kamera teknolojisinin patentini aldı.

LG kamerayı ekrana gömecek

Üreticilerin en büyük sorunu olan ince çerçeveli telefon geliştirmenin önündeki en büyük engel olan kameralar ekranın altına alınıyor. LG tarafından alınan bir patent, firmanın bu teknolojiye sahip olduğunu gösterdi.

LG kamerayı ekrana gömecek

Konuyla ilgili olarak iki adet patent alan firma sıfır çerçeveli bir telefon geliştirme konusunda önemli bir adım atıyor. LG'nin aldığı patentlere göre ön kamera ekranın altında olacak. Bu sayede telefonda çerçeve bulunmayacak ve sıfır çerçeveli telefon üretimi mümkün olacak.

LG kamerayı ekrana gömecek - Resim : 1

Patentlerdeki görüntülere göre telefonun üst kısmında küçük oval bir delik bulunacak. Ekranın içindeki bu delikler kamera ve algılayıcıların bulunduğu yer olacak. Patentlerde görüntülenen fotoğraflara göre birden fazla telefonda bu teknoloji kullanılacak. Patentlerin biri normal ekranlı bir telefonu gösterirken diğeri ise curved adı verilen bir kenarı yuvarlak telefona ait. Bu da akıllara birden fazla modelde ekrana gömülü kamera teknolojisinin kullanılacağını getiriyor. Patentlerden biri 24 Ekim'de alınırken diğerinin tarihi ise 2 Kasım olarak belirlenmiş. Yani her iki patent de kısa süre önce alınmış.

Ürün haline dönüşmeyebilir

Elbette her patentte olduğu gibi bu patentlerin de ürüne dönüşmeme ihtimali bulunuyor. Ancak LG (eskisi kadar olmasa da) halen telefon üreten bir marka ve bu tarz bir yenilik markanın hayranları için ilgi çekici olabilir. Öte yandan farklı markaların da benzer çalışmaları bulunuyor. Ekran gövde oranını artırmak ve sıfır çerçeveli telefonlar üretmek için firmaların bugünlerde kullandığı popüler yöntem sürgü ile kameraları gizlenebilir hale getirmek. Ancak ekran altına kamera koyma fikri daha mantıklı görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.