Mobil

LG Nuclun 2’de daha iyi performansa rağmen Intel oyun dışında kaldı

LG, Nuclun 2 işlemci projesinde tercihini TSMC'den yana kullandı.


Mobil çip üretimi pazarına girmek için Nuclun projesini geliştiren LG ilk hamlesinde başarısız olsa da, Güney Koreli şirket ikinci denemede işleri daha sıkı tutuyor. Intel ve TSMC işbirliğinde geliştirilen Nuclun 2’nin önümüzdeki yıl mobil pazarda boy göstermesi bekleniyor.

İşlecinin ilk performans testleri geçtiğimiz hafta ortaya çıktı. Intel ve TSMC tarafından üretilen ilk prototiplerde Intel üretimi Nuclun 2 daha iyi bir performans ortaya koydu. Intel, Cortex-A53 ve Cortex-A72 çekirdeklerden oluşan işlemciyi 14nm FinFET teknolojisine dayanarak geliştirirken; TSMC ise 16nm FinFET teknolojisini benimsedi. Öte yandan Intel işlemci hızını 2.4GHz seviyesine ulaştırırken, TSMC cephesinde ise bu hız 2.1GHz seviyesini gördü. 

ilginizi çekebilir; 

1448623376_lg-nuclun-2-teknolojioku.jpg-intel.jpg

LG, Nuclun 2 üretimi için TSMC'yi seçti!

Ancak Tayvan kaynaklı son haberlere göre LG, daha düşük bir performans ortaya koymasına ve işlemcide Intel XMM 7360 modem kullanılmasına rağmen Nuclun 2'nin üretimi için tercihini TSMC’den yana kullanacak.

Tayvanlı kaynaklar daha üstün performans ortaya koymasına rağmen Intel’in üretim sürecinin dışında bırakılma nedeni açıkça ortaya koymuyor, ancak LG’nin üretim kapasitesinden dolayı TSMC’yi tercih ettiği iddiasında bulunuyorlar.

Söz konusu iddialar henüz LG ya da TSMC tarafından doğrulanmadı fakat mobil  işlemci üretiminde TSMC’nin sektördeki en güçlü oyunculardan biri olduğunu hatırlatmakta yarar var. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.